Evacuare de urgență dintr-un bloc din Sectorul 3 din cauza scurgerilor de gaze
Circa 90 de locatari din cele şase scări ale unui bloc din Sectorul 3 al Capitalei au fost evacuaţi luni după-amiază din cauza scurgerilor de gaze la o ţeavă care face legătura cu imobilul.
Măsurătorile efectuate în imobil nu au indicat depăşiri ale nivelului de gaze, astfel că locatarilor li s-a permis să revină în apartamente. Reprezentanţii Distrigaz Sud Reţele au anunțat că au întrerupt alimentarea cu gaze în zonă, fiind afectaţi 40 de clienţi din trei scări ale blocului.
Incidentul a avut loc pe strada Postăvarului nr. 17, bloc O28, scara 4. „Pentru a pune consumatorii în siguranţă, Distrigaz Sud Reţele a întrerupt temporar alimentarea cu gaze naturale în zona respectivă astăzi, 22 iunie 2026, începând cu ora 13:27. În urma acestei întreruperi neplanificate, sunt afectaţi 40 clienţi casnici situaţi pe strada Postăvarului nr. 17, blocul O28, scările 3, 4 şi 5”, se menționează în comunicatul de presă.
Echipele Distrigaz Sud se află la faţa locului pentru remedierea avariei, iar reluarea alimentării cu gaze naturale a clienţilor afectaţi este estimată pentru aceeași zi, în jurul orei 19:00.
După reluarea alimentării cu gaze naturale, clienţii sunt rugaţi să apeleze Centrul de Apeluri şi Depanaj Urgenţe Gaze la numerele de telefon: 021 9281, 031 9031 sau 0800 877 778, în cazul în care simt miros de gaze. De asemenea, aceștia sunt sfătuiți să aerisească imediat încăperea, să nu provoace scântei, să nu acţioneze întrerupătoarele electrice, să nu folosească aparatele electrocasnice şi, dacă este posibil, să închidă robinetul de alimentare cu gaze naturale.
Anterior, ISU București – Ilfov a anunțat că „s-au efectuat măsurători în imobil, nu sunt valori depăşite. Se permite accesul locatarilor în apartamente”.
