Sighiartău dezvăluie viitorul contestatarilor din partid: „PNL nu îi mai vrea.” Ce opțiuni le propune?
Partidul Național Liberal (PNL) nu îi mai dorește pe cei care au trădat încrederea alegătorilor și au susținut sau au făcut parte din Guvernul propus de Adrian Veștea. Aceasta este declarația făcută de secretarul general al PNL, Robert Sighiartău, care a anunțat că în următoarele zile vor fi luate „toate deciziile care se cuvin”.
Sighiartău le-a oferit contestatarilor „onorabila” posibilitate de a-și da demisia, subliniind că „foștii mei colegi care astăzi au fost în Parlament și i-au văzut o țară întreagă, nu mai pot să dea ochii cu alegătorii liberali”. El a insistat că PNL nu îi mai dorește pe acești oameni care au trădat încrederea alegătorilor.
Declarațiile au fost făcute luni noapte în Parlament, după respingerea învestirii Guvernului Veștea. Sighiartău a adăugat că în „următoarele zile” vor fi luate toate deciziile necesare în privința celor cinci liberali care nu au respectat ultimatumul dat la Congres, precum și celor care au făcut parte din Guvern.
În cadrul Congresului Extraordinar al PNL, care a avut loc duminică, au fost adoptate două rezoluții importante. Prima prevede că participarea membrilor partidului la construcția unui Guvern cu PSD va genera excluderea lor, iar a doua solicită demisia din PNL a lui Adrian Veștea, Lucian Bode, Rareș Bogdan, Hubert Thuma și Alina Gorghiu.
