Ședința de urgență a liderilor PSD: Social-democrații analizează opțiunea de a prelua guvernarea, fără a colabora cu Bolojan
Biroul Permanent Național al PSD se reunește de la ora 12:00 pentru a discuta posibilitatea formării unui Guvern PSD. Social-democrații urmează să decidă ce mandat de negociere va primi Sorin Grindeanu în discuțiile cu celelalte partide, în contextul unor noi negocieri privind formarea unui Guvern.
PSD își dorește autonomie totală asupra programului de guvernare. Potrivit informațiilor, social-democrații iau în calcul un Guvern minoritar PSD, însă nu vor să colaboreze cu Ilie Bolojan. Aceștia nu exclud discuții cu PNL sau UDMR pentru a contura o majoritate care să sprijine noul Executiv. „Nu vom mai negocia nicio măsură și nu mai acceptăm pacturi în afară de PNRR, OCDE sau SAFE”, afirmă voci din partid.
Sorin Grindeanu a declarat că PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier, și a subliniat necesitatea ca un nou guvern să intre rapid în funcție. Președintele Nicușor Dan a menționat că varianta care se conturează după consultările de la Cotroceni este a unui Guvern minoritar. „Am avut consultări cu partidele pentru identificarea unei soluții de deblocare a crizei politice. Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar, bazat pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil”, a transmis acesta pe rețelele sociale.
Președintele a invitat partidele să poarte negocieri pentru a stabili acordul parlamentar și apoi să propună o variantă de Executiv.
