Pîslaru îl denunță pe Grindeanu pentru „tupeu incredibil”
Dragoș Pîslaru, ales vicepreședinte PNL, îl acuză pe președintele PSD Sorin Grindeanu de „tupeu formidabil” după ce acesta a declarat că PSD va vota doar un guvern în care social-democrații fac parte și că își dorește „deplină autonomie” asupra programului de guvernare. Pîslaru a afirmat la Digi24 că un guvern PNL-USR-UDMR ar avea mai multă legitimitate, având în vedere că aceste trei partide dețin împreună mai multe mandate în Parlament decât PSD.
„Sunt două mari probleme, nu una singură, în ceea ce a spus președintele PSD. Prima este că PSD, care se lăuda cu flexibilitatea, este acum cel care a tras prima linie roșie, afirmând că nu va vota decât un guvern în care participă. Aceasta transformare a discursului lor despre flexibilitate este evidentă, având în vedere că ei sunt cei care au torpilat guvernul și acum impun condiții”, a declarat Pîslaru.
„A doua problemă majoră este că PNL a propus soluții clare, menționând că acordul politic trebuie să aibă elemente cruciale pentru a avea susținere în Parlament. Grindeanu a venit cu un tupeu formidabil, afirmând că nu acceptă nicio condiție, ceea ce nu este corect, având în vedere că PNL, USR și UDMR au arătat deschiderea de a găsi o soluție comună”, a continuat el.
„Dacă PSD continuă cu această abordare, va trebui să ne întoarcem în partid și să reevaluăm sprijinul acordat, mai ales dacă nu se acceptă condițiile minime de acord politic”, a subliniat Pîslaru. El a adăugat că echipele de negociere ale PNL vor analiza dacă există loc pentru dialog sau dacă este vorba despre un „balon de fum” din partea PSD.
Pîslaru a subliniat legitimitatea morală a unui guvern PNL-USR-UDMR, menționând că PSD a conspirat pentru a destabiliza PNL. „Procentele cumulate ale PNL, USR și UDMR sunt mult mai mari decât ale PSD, iar dacă PSD colaborează cu AUR, acest lucru ar necesita o discuție în Biroul Permanent Național”, a concluzionat el.
