Kelemen Hunor își expune viziunea asupra viitorului Guvern
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat că varianta cea mai probabilă de Guvern este un „Guvern PSD monocolor”, afirmând că aceasta este impresia sa din discuţiile anterioare. El a subliniat că încrederea este „deficitul cel mai grav” din societatea românească și a evidențiat problemele cu care se confruntă cetățenii în relația cu statul.
„Încrederea – în societatea românească – este deficitul cel mai grav. Nu există încredere, asta vedem oriunde mergem. Statul nu are încredere în cetăţenii săi – este problema cea mai mare”, a declarat Kelemen Hunor. El a adăugat că statul, prin instituțiile sale, își bate joc de cetățean, explicând că această situație este generată de „birocraţie, aroganţă, nepăsare”.
Kelemen Hunor a subliniat că problema încrederii nu se limitează doar la relația cetățean-stat, ci există și la nivelul clasei politice. „Cum să existe încredere în interiorul clasei politice, când există o competiţie care nu ţine cont de principii, valori sau de interesele societăţii, ci doar de interesele unor partide?”, a întrebat el.
El a precizat că această lipsă de încredere afectează capitalul social necesar pentru a construi orice inițiativă în România. „Ca să recâştigi încrederea, nu există altă soluţie decât să stai de vorbă şi să găseşti deziderate comune”, a subliniat liderul UDMR.
Kelemen Hunor a adăugat că situația actuală nu poate continua, afirmând: „Nu putem închide ţara. Nu putem spune ‘nu am reuşit, hai punem lacăt pe ţară’”.
În ceea ce privește stabilitatea politică, el a propus refacerea coaliţiei anterioare, explicând că este esențial să se colaboreze în interesul societății, chiar și în absența unei prietenii între partide. „Ieri am mai propus o soluţie – acea coaliţie care a funcţionat până în iunie, deci PSD, PNL, UDMR plus minorităţile naţionale, şi asta ar fi o oarecare soluţie de stabilitate”, a spus el.
Kelemen Hunor a comentat și despre poziția USR, care a exclus colaborarea cu PSD, înțelegând decizia colegilor săi, dar avertizând că fără flexibilitate, nu se poate progresa. „Toată lumea vorbeşte de alegeri anticipate, eu exclud această variantă”, a adăugat el.
Referitor la viitorul Guvern, Kelemen Hunor a reafirmat necesitatea unui pact politic și a subliniat că, în urma discuțiilor, nu există altă variantă decât un „Guvern PSD monocolor”, având în vedere că PSD a exclus susținerea unui Guvern minoritar PNL-USR-UDMR.
