Negocieri tehnice între Iran și SUA
Viceministrul de externe al Iranului, Kazem Gharibabadi, a declarat marți că negocierile tehnice desfășurate în Elveția între delegațiile Iranului și Statelor Unite s-au încheiat cu formarea a patru grupuri de lucru. Următoarea fază va implica un comitet de nivel înalt.
„Pe baza acordurilor încheiate, viitoarele negocieri se vor desfășura sub supravegherea unui comitet de nivel înalt, cu prezența președintelui Adunării Consultative Islamice, a ministrului nostru de externe, a vicepreședintelui SUA și a prim-miniștrilor Qatarului și Pakistanului”, a subliniat Gharibabadi.
Reprezentantul iranian nu a specificat o dată pentru viitoarele negocieri. Cele patru grupuri de lucru vor aborda următoarele chestiuni: ridicarea sancțiunilor, programul nuclear, reconstrucție și dezvoltare economică, monitorizare și implementare.
Gharibabadi a afirmat că s-a convenit asupra eliberării „imediată” a 12 miliarde de dolari din fondurile înghețate ale Iranului și că Statele Unite au emis o licență care permite vânzarea de petrol iranian. Departamentul Trezoreriei SUA a emis o licență care autorizează, timp de 60 de zile, producerea, vânzarea, transportul și importul de țiței, produse petrochimice și alte derivate ale petrolului iranian, deși principalele sancțiuni economice împotriva Teheranului rămân în vigoare.
Angajamentele Iranului în Strâmtoarea Ormuz
Secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, a declarat că, „în concordanță cu discuțiile productive care au loc în Elveția, Iranul s-a angajat să asigure un tranzit liber și deschis în Strâmtoarea Ormuz și să permită intrarea inspectorilor Agenției Internaționale pentru Energie Atomică pe teritoriul său”.
Vicepreședintele american, JD Vance, a afirmat că negocierile au realizat „progrese foarte bune” și a declarat că „Strâmtoarea Ormuz este deschisă”, iar AIEA va putea intra în Iran. După un acord-cadru, SUA au ridicat blocada asupra porturilor și coastelor iraniene impusă în aprilie.
Înainte de impunerea asediului american, Iranul obținea un export de peste 1,5 milioane de barili pe zi, iar în luna mai acest volum a scăzut la 260.000 de barili pe zi, conform analizelor CNBC.
Administrația Strâmtorii Ormuz
Negociatorul-șef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a afirmat că condițiile din Strâmtoarea Ormuz nu vor reveni la nivelurile de dinainte de război și că această cale navigabilă va fi administrată de Iran. „Toată lumea trebuie să știe că administrarea Strâmtorii Ormuz nu va reveni niciodată la ceea ce era înainte de război”, a declarat Ghalibaf.
„Desigur, regulile internaționale vor fi respectate, dar Iranul va administra Strâmtoarea Ormuz”, a adăugat el.
