Confesiunea surprinzătoare a lui Grindeanu în timpul votului pentru Guvernul Veștea
George Becali, deputat pe listele AUR și unul dintre parlamentarii care au votat pentru învestirea Guvernului Veștea, a declarat că între liderul PSD, Sorin Grindeanu, și liderul AUR, George Simion, ar fi existat o înțelegere preliminară privind susținerea Executivului. Becali a afirmat că informația i-a fost transmisă chiar de Grindeanu, care s-ar fi arătat surprins că Simion nu și-a respectat promisiunea.
„Grindeanu mi-a spus că se minuna și el. Adică, mie nu-mi vine să cred. «Nu-mi vine să cred, i-a promis președintelui că votează. Nu-mi vine să cred așa ceva. Simion i-a promis președintelui că votează». Da, așa a spus. Întrebați-l pe el, dacă voi credeți că mint. Eu nu mint”, a afirmat Becali.
În urma votului, Guvernul Veștea nu a reușit să obțină cele 233 de voturi necesare pentru a fi învestit, astfel că procedura de desemnare a unui prim-ministru trebuie reluată de la zero. Becali a comentat și despre decizia lui Grindeanu de a-l îndepărta pe Ilie Bolojan, susținând că această măsură era necesară: „Bolojan trebuia dat jos. Cu orice risc trebuia dat jos. De ce? Ne ducea de râpă”.
