Diana Buzoianu avertizează: AUR ar putea susține Guvernul Veștea
USR nu va vota Guvernul Veștea, iar AUR ar putea ajunge să susțină Executivul fără să își asume public votul, a declarat luni liderul USR și ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, într-o intervenție la Digi24. Ea a exprimat neîncrederea față de partidul condus de George Simion, acuzând negocierea „în spatele ușilor închise”.
„Pentru USR este foarte clar, noi nu vom vota acest guvern. În zilele acestea, nu se mai vorbește despre interesul românilor, ci se tranzacționează tot felul de lucruri prin spatele ușilor închise. AUR a anunțat că nu va vota în această seară acest guvern, dar a transmis un mesaj că sunt dispuși să negocieze pentru a putea vota guvernul mai târziu. Nuanțele sunt foarte importante în aceste declarații publice”, a spus Buzoianu.
Întrebată dacă George Simion își pregătește electoratul pentru o eventuală susținere a Guvernului Veștea, Diana Buzoianu a afirmat că se așteaptă ca partidul să evite costurile politice ale unei astfel de decizii. „Ar fi fabulos dacă domnul Simion și-ar asuma, la final, votul pe care îl dă. Dar eu cred că ce va face va fi mai perfid de atât. Nu își vor asuma votul și vor face un teatru ieftin, încercând să găsească scuze”, a adăugat aceasta.
Guvernul Veștea va face abuzuri
În legătură cu așteptările de la președintele României, Buzoianu a spus că discuția se poartă în Parlament, dar șeful statului are obligația de a se asigura că Guvernul respectă legea. „Guvernul Veștea va face abuzuri. Oamenii aceștia nu doar vor livra promisiuni, dar nu se vor ține de ele, ci vor livra și abuzuri”, a mai afirmat ministrul interimar al Mediului.
Critica față de PSD
Diana Buzoianu a criticat și PSD, susținând că o măsură din domeniul mediului inclusă în programul de guvernare reproduce un proiect legislativ inițiat de ea și blocat de PSD în Parlament. „Domnul Ghigiu vine să propună în programul de guvernare o măsură pe care eu am inițiat-o acum doi ani de zile, blocată de PSD. Cuvânt cu cuvânt preluat”, a explicat ea, referindu-se la proiectul PL-x 326/2024, care prevede monitorizarea permanentă a gropilor de gunoi prin senzori.
În final, Buzoianu a declarat că speră ca Guvernul Veștea să nu treacă de votul Parlamentului, dar a subliniat că nu are încredere în AUR, considerând că partidul a abandonat mesajul anti-sistem. „Sper că pentru români acest lucru să nu se întâmple, dar am zero încredere în AUR și cred că un partid care s-a vândut anti-sistem este mână-n mână azi cu sistemul”, a conchis liderul USR.
