Captură impresionantă de cocaină în Australia
Poliţia australiană a confiscat 2,7 tone de cocaină, ascunse în buncăre subterane în vestul oraşului Sydney, cea mai mare captură de acest gen realizată vreodată în Australia. Autorităţile au anunţat că drogurile au fost descoperite vineri, în timpul unei percheziţii efectuate la o proprietate din Londonderry, situată la circa 60 de kilometri nord-vest de centrul Sydney-ului.
Cocaina a fost găsită în recipiente de plastic, îngropate în buncăre subterane, ascunse sub podele false în trei containere maritime. Valoarea estimată a drogurilor pe piaţa neagră este de aproximativ 816 milioane de dolari australieni (571 milioane de dolari americani).
Doi bărbaţi, în vârstă de 21 şi 25 de ani, care ar fi încercat să fugă de poliţişti, au fost arestaţi la faţa locului. Aceştia sunt acuzaţi de deţinerea unei cantităţi comerciale de droguri importate ilegal, infracţiune pedepsită cu închisoarea pe viaţă.
Poliţia susţine că drogurile confiscate la Londonderry au fost introduse în Australia prin localitatea Midge Point din North Queensland şi transportate la Sydney la cererea unui grup de crimă organizată din acest oraş. Investigaţiile privind grupul continuă.
Anterior, o anchetă mai amplă a dus la confiscarea a 178 de kilograme de cocaină şi a 142 de kilograme de metamfetamină, ceea ce aduce cantitatea totală de droguri confiscate la peste trei tone.
Captura record are loc după publicarea unui raport în aprilie, care indică faptul că consumul de cocaină în Australia a atins un nivel record, estimat la 7,98 tone între august 2024 şi august 2025, în creştere cu 17% faţă de anul precedent.
