Donald Tusk: Flancul estic al NATO se pregătește pentru o posibilă intensificare a provocărilor din partea Rusiei
Țările vecine cu Rusia trebuie să se pregătească pentru „diverse forme de escaladare” în săptămânile și lunile următoare, a avertizat prim-ministrul polonez Donald Tusk, în contextul unei situații de securitate „extrem de instabilă” pe flancul estic al NATO. Declarațiile au fost făcute joi, în cadrul unei reuniuni a liderilor flancului estic al NATO, desfășurată în orașul Gdansk, Polonia.
Întâlnirea a avut loc în marja Conferinței pentru reconstrucția Ucrainei, într-un moment în care țările de pe flancul estic al alianței militare își coordonau răspunsul la amenințarea crescândă din partea Rusiei. Tusk a subliniat că „împărtășim în unanimitate opinia că situația este extrem de instabilă și că ne putem aștepta la diverse forme de escaladare în săptămânile și lunile următoare”.
La discuții au participat și lideri din statele baltice, precum și cei mai noi membri ai NATO, Finlanda și Suedia. Tusk a declarat că aceste țări sunt „expuse direct” la riscuri, având în vedere vecinătatea cu Rusia, Belarusul și Ucraina, devastată de război. El a evidențiat importanța colaborării strânse pentru posibile măsuri de răspuns „în cazul în care, Doamne ferește, s-ar întâmpla ceva rău”.
Prim-ministrul polonez a menționat că liderii au demonstrat „unitate și solidaritate deplină”, subliniind că mesajul ar trebui să fie clar pentru oricine ar considera o acțiune ostilă împotriva țărilor reprezentate. „Să fie asta un avertisment pentru toți cei care plănuiesc ceva dăunător împotriva oricăruia dintre noi sau a țărilor noastre”, a declarat Tusk.
Liderii au convenit, de asemenea, că o cooperare strânsă în domeniul apărării cu Statele Unite este esențială pentru securitatea Europei, în ciuda tensiunilor în creștere în relațiile transatlantice sub președinția lui Donald Trump. Tusk a subliniat că „toți împărtășim opinia că legăturile transatlantice și o cooperare cât mai strânsă cu Statele Unite în domeniul apărării necesită un angajament constant”.
Aceste declarații vin într-un context de incertitudine tot mai mare privind poziția militară pe termen lung a Washingtonului în Europa sub administrația Trump, determinând aliații de pe flancul estic, în special Polonia, să facă presiuni pentru o prezență permanentă a SUA și să își accelereze propriile cheltuieli în domeniul apărării. Tusk a informat că țările de pe flancul estic al NATO se numără printre liderii alianței în ceea ce privește cheltuielile militare, menționând că Varșovia intenționează să aloce între 6,9% și 7,0% din PIB pentru apărare.
