Nicușor Dan admite erorile din negocierile pentru numirea premierului
Nicușor Dan a recunoscut că a comis greșeli în negocierile pentru desemnarea unui premier, după două tentative eșuate de nominalizare. Cu toate acestea, el a refuzat să precizeze unde anume consideră că a greșit, argumentând că nu dorește să tensioneze și mai mult discuțiile. În același timp, a respins speculațiile legate de o eventuală suspendare, subliniind că o astfel de măsură este gravă și nu se justifică în contextul actual.
Întrebat dacă își asumă erori în acest proces, Nicușor Dan a afirmat că astfel de momente au existat, dar a insistat că prioritatea sa este finalizarea negocierilor. „Evident. Toată lumea greșește. Nu contează acum (în ce moment, n.r.). Interesul meu este ca aceste negocieri să ajungă la un sfârșit și nu vreau să spun lucruri care să inflameze și mai mult”, a declarat acesta.
În urma criticilor din spațiul public, inclusiv cu privire la o posibilă implicare în dinamica internă a PNL și la nemulțumirile exprimate de unii alegători, Nicușor Dan a oferit explicații și în contextul unei eventuale suspendări din funcție. El a respins ferm ideea, afirmând că o astfel de măsură trebuie tratată cu seriozitate. „Suspendarea președintelui este o chestiune foarte serioasă și nu trebuie să o trivializăm. Suspendarea președintelui este o măsură foarte gravă când președintele încalcă Constituția, nu e cazul de asta”, a spus Nicușor Dan.
De asemenea, el a recunoscut că este posibil să fi greșit în relația cu cetățenii și cu o parte dintre susținătorii săi, dar a subliniat că toate deciziile au fost luate cu bună-credință. „Dincolo de asta, în raportul cu cetățenii, cu simpatizanți, foști simpatizanți, posibil să fi făcut greșeli, însă vreau să-i asigur că tot timpul am acționat cu bună-credință”, a adăugat acesta.
