Un fost lider al justiției sud-coreene, încarcerat pentru 25 de ani din cauza implicării în scandalul legii marțiale
Un tribunal din Seul l-a condamnat luni pe fostul ministru al justiţiei, Park Sung-jae, la 25 de ani de închisoare pentru rolul său în criza legii marţiale din 2024. Potrivit agenţiei sud-coreene Yonhap, Park a fost condamnat în primă instanţă pentru implicarea sa într-o „insurecţie”.
Pe 3 decembrie 2024, un decret emis de fostul preşedinte Yoon Suk-yeol a suspendat temporar puterea civilă, provocând o incertitudine politică totală în Coreea de Sud. Parlamentarii opoziţiei au reacţionat rapid, anulând decretul prezidenţial prin vot.
Ulterior, Yoon a fost condamnat la închisoare pe viaţă, fiind în prezent în detenţie în aşteptarea rezultatului apelului. De asemenea, pe 12 iunie, el a fost condamnat la 30 de ani de închisoare pentru trimiterea de drone în Coreea de Nord, cu scopul de a provoca Phenianul şi de a justifica impunerea legii marţiale în decembrie 2024.
Conform procurorilor, Park a convocat o reuniune a responsabililor Ministerului Justiţiei în primele ore ale legii marţiale, verificând capacitatea închisorilor pentru arestarea unor personalităţi antiguvernamentale. În calitate de ministru al justiţiei, el a ordonat cooperarea cu comandamentul legii marţiale.
Procurorii au cerut o pedeapsă de 20 de ani de închisoare pentru Park, subliniind că acesta a transformat legea într-un instrument de insurecţie prin abuzul său de putere, afectând astfel statul de drept. De asemenea, fostul ministru nu a demonstrat niciun regret pentru acțiunile sale.
