Victorie pentru Ucraina: Stațiile de releu din Belarus s-au oprit
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat miercuri că staţiile de releu din Belarus, utilizate pentru ghidarea dronelor ruseşti în atacurile asupra Ucrainei, au fost dezactivate de autoritățile de la Minsk. Aceasta declarație vine la câteva zile după ce Zelenski i-a cerut omologului său belarus, Aleksandr Lukaşenko, să le închidă.
Zelenski a amenințat vineri pe Lukaşenko că armata ucraineană va interveni dacă aceste staţii nu vor fi eliminate într-o săptămână. „Începând din 22 iunie, staţiile de releu au încetat să funcţioneze pe teritoriul Belarusului”, a declarat Zelenski într-un mesaj audio adresat presei. El a adăugat că nu știe dacă staţiile au fost desființate efectiv, dar că autoritățile ucrainene sunt în proces de verificare.
În aceeași declarație, Zelenski a cerut lui Lukaşenko să nu mai furnizeze combustibili Rusiei, în contextul în care Ucraina atacă sistematic rafinăriile rusești. De asemenea, el a menționat că va lua măsuri pentru a opri aceste livrări de combustibili dacă Lukaşenko nu acționează în consecință.
Preşedintele ucrainean a subliniat, de asemenea, că în ultimele luni, Moscova pare să aibă intenția de a implica Belarusul mai profund în conflict, având în vedere că armata rusă a folosit teritoriul belarus în ofensiva sa asupra nordului Ucrainei la începutul invaziei din 2022.
