Surorile Belu de la CSM Constanța strălucesc pe treptele podiumului la Campionatul Național de ciclism pe șosea
Brigitte Belu a obținut medaliile de argint la fond și contratimp la U19, iar Alessandra Belu a câștigat bronzul la fond la U17. Sportivii de la CSM Constanța, antrenați de Filip Grigorescu, au cucerit trei medalii la Campionatul Național de ciclism pe șosea, desfășurat săptămâna trecută, la Ocna Sibiului.
Brigitte Belu a avut o evoluție remarcabilă, asigurându-și medalii de argint atât în proba de contratimp individual, cât și în cea de fond la categoria sub 19 ani. Sora sa mai mică, Alessandra Belu, a urcat pe podium în întrecerea la sub 17 ani, adjudecându-și medalia de bronz în proba de fond.
În concursul masculin, Dragoș Cioclin a demonstrat o cursă curajoasă în proba de fond la sub 19 ani, fiind cel mai combativ ciclist pe cei 105 kilometri cu peste 1200 metri diferență de nivel. Constănțeanul a petrecut aproape 75 de kilometri în evadare, iar la final s-a clasat pe locul 12. Colegul său, Matei Cucu, a avut o evoluție bună pe cei 20 de kilometri din proba de contratimp, terminând pe locul 8. Efortul depus și temperatura de peste 30 de grade și-au spus cuvântul, iar crampele au apărut în timpul probei de fond, unde a încheiat pe locul 19.
