Summit de la Ankara: NATO anunță investiții masive pentru întărirea apărării și susținerea Ucrainei
Aliații NATO se vor angaja să aloce miliarde de dolari pentru noi contracte de armament și pentru creșterea producției de arme la summitul alianței de la Ankara, programat pentru perioada 7-8 iulie. Aceasta a fost confirmat de cinci diplomați NATO pentru Politico. Deși președintele SUA, Donald Trump, a exprimat critici la adresa NATO, se așteaptă ca aliații să reafirme angajamentul față de clauza de apărare reciprocă din articolul 5 al Tratatului alianței și să descrie Rusia ca o amenințare pe termen lung.
Liderii NATO, inclusiv Trump, se vor reuni în capitala Turciei pe fondul criticilor din partea SUA, care acuză aliații europeni de lipsa de susținere în războiul împotriva Iranului. Proiectul de declarație comună va fi scurt, conform diplomaților, iar ambasadorii NATO negociază în prezent detaliile, care pot suferi modificări până în ultima clipă.
Valoarea exactă a contractelor de armament nu a fost stabilită, iar unele dintre acestea vor fi probabil convenite în prealabil. Secretarul general al alianței, Mark Rutte, dorește ca summitul să se concentreze pe intensificarea producției industriale din domeniul apărării, căutând un subiect unificator pentru a acoperi disensiunile interne din NATO.
Accentul pe creșterea producției reflectă provocarea de a determina industria europeană să se alinieze la producția rapidă în serie. Rutte a subliniat că, în ansamblu, aliații europeni și Canada au investit anul trecut cu 139 de miliarde de dolari mai mult în apărare, după ce s-a convenit alocarea a 3,5% din PIB pentru apărare până în 2035.
În proiectul de declarație, aliații NATO se angajează să susțină Ucraina cu 70 de miliarde de euro în sprijin militar și promit o sumă similară pentru anul următor. Deși participarea SUA nu este preconizată în acest sprijin, un diplomat a menționat că aceasta ar putea fi o sursă de controverse.
Tensiunile transatlantice vor ocupa, de asemenea, un loc central în declarație, având în vedere efortul Europei de a prelua mai multă responsabilitate pentru apărarea continentului. Recent, secretarul Pentagonului, Pete Hegseth, a anunțat o revizuire a prezenței militare americane în Europa, subliniind necesitatea ca țările europene să investească mai mult în apărare.
În proiectul de declarație, aliații europeni își asumă angajamentul de a se implica mai mult în apărarea continentului, cu investiții specifice în capacități de lovituri în adâncime, sisteme de apărare aeriană și drone. Aceste capacități au devenit un subiect controversat între SUA și Europa, în special în ceea ce privește rachetele cu rază lungă de acțiune.
Aliații NATO caută, de asemenea, să atenueze tensiunile legate de războiul din Iran, solicitând respectarea libertății de navigație în Strâmtoarea Ormuz și stipulând că Iranul nu ar trebui să dobândească niciodată arme nucleare.
