SUA și Iranul stabilesc un plan de acțiune pentru atingerea unui acord în 60 de zile
După o întâlnire maraton de 12 ore, delegațiile negociatorilor americani și iranieni, aflate în Elveția, au ajuns la o înțelegere. Mediatorii Pakistan și Qatar au emis o declarație comună, anunțând că prima sesiune a discuțiilor la nivel înalt s-a încheiat cu rezultate productive și constructive. Se va continua pe baza memorandumului de înțelegere, iar discuțiile tehnice vor relua săptămâna aceasta în Elveția.
Un comitet la nivel înalt a fost constituit pentru a supraveghea procesul de mediere, având subgrupuri dedicate problemelor nucleare, sancțiunilor și soluționării disputelor. De asemenea, comitetul a convenit asupra unei foi de parcurs pentru finalizarea unui acord în termen de 60 de zile. Mediatorii au subliniat importanța unei linii de comunicare între părți pentru a evita incidentele, în special în ceea ce privește Strâmtoarea Ormuz, asigurând astfel deschiderea acesteia pentru navele comerciale pe durata negocierilor.
„A fost stabilită o linie de comunicare între părți pentru a evita incidentele și întreruperile de comunicare, asigurând trecerea în siguranță a navelor comerciale prin strâmtoarea Ormuz”, au explicat mediatorii.
Părțile au convenit, de asemenea, asupra înființării unei celule de gestionare a conflictelor pentru a monitoriza situația din Liban și pentru a asigura încetarea operațiunilor militare pe teritoriul libanez. „Celula de gestionare a conflictelor va reuni părțile și Republica Libaneză, fiind condusă de mediatori pentru a asigura respectarea încetării operațiunilor militare din Liban”, se arată în declarația comună.
Delegatia SUA este condusă de vicepreședintele JD Vance, iar printre membrii săi se numără trimisul special al lui Trump, Steve Witkoff, și ginerele acestuia, Jared Kushner. Delegatia Iranului, condusă de președintele Parlamentului, Mohammed Bagher Ghalibaf, include și alți oficiali importanți, cum ar fi ministrul de Externe Abbas Araghchi și guvernatorul Băncii Centrale, Abdolnaser Hemmati.
Pakistanul este reprezentat de prim-ministrul Shehbaz Sharif și de șeful armatei, mareșalul Syed Asim Munir, iar Qatarul de prim-ministrul și ministrul de Externe, șeicul Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani. De asemenea, la discuții participă și vicepreședintele și ministrul de Externe al Elveției, Ignazio Cassis, precum și șeful agenției de supraveghere nucleară a ONU, Rafael Grossi.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmaeil Baghaei, a declarat că activitatea echipei de negociatori de la Teheran în Elveția este „finalizată” și că echipele tehnice își vor continua activitatea. El a subliniat că s-au convenit aspecte necesare pentru punerea în aplicare efectivă a memorandumului de înțelegere.
Ministrul de Externe al Iranului, Abbas Araghchi, a menționat progrese majore în vederea încheierii războiului din Liban și a subliniat importanța acestui proces. „Exporturile de petrol și produse petrochimice sunt scutite de taxe, blocada a fost ridicată, iar unele active înghețate au fost deblocate”, a adăugat el, evidențiind planul de reconstrucție și dezvoltare pentru Iran.
Cu toate acestea, Araghchi a concluzionat că primul „test real” va fi eficiența celulei de dezamorsare a conflictelor din Liban.
