SUA se îndreaptă spre o prezență militară constantă în Polonia
Discuțiile dintre Varșovia și Washington privind înființarea unei baze permanente a SUA pe teritoriul polonez au avansat la „etapa următoare”, a declarat ministrul polonez al Apărării, Władysław Kosiniak-Kamysz. El a afirmat că Washingtonul analizează disponibilitatea forțelor militare, în contextul în care Varșovia încearcă să asigure prezența armatei americane pe flancul estic al NATO, pe fondul incertitudinii privind angajamentul pe termen lung al Casei Albe față de apărarea Europei.
Kosiniak-Kamysz a declarat: „În urma răspunsului pozitiv al secretarului american al apărării la propunerea mea, ne aflăm în următoarea etapă a negocierilor. La Pentagon are loc o evaluare a forțelor, care va servi drept bază pentru deciziile viitoare. Un angajament militar sporit al SUA înseamnă o descurajare mai puternică și o Polonie mai sigură”.
În prezent, Polonia găzduiește aproximativ 10.000 de soldați americani, majoritatea acestora fiind staționați pe bază de rotație. La începutul acestei luni, Kosiniak-Kamysz a înaintat secretarului american al apărării, Pete Hegseth, o propunere privind crearea unei noi baze militare permanente a SUA în Polonia, afirmând că Varșovia va „face totul pentru a spori prezența trupelor americane”.
Deși Polonia și Washingtonul au avut o relație strânsă de-a lungul anilor, semnalele contradictorii transmise recent de Pentagon cu privire la poziția sa militară în Europa au ridicat semne de întrebare cu privire la fiabilitatea Statelor Unite ca partener de securitate. Apărarea Europei s-a bazat mult timp pe garanțiile de protecție oferite de SUA, dar această dinamică este acum reconsiderată de mulți pe întreg continentul, din cauza tensiunilor crescânde dintre Washington și aliații săi din NATO.
Pentagonul a anunțat în luna mai planuri de retragere a aproximativ 5.000 de soldați din Germania, iar președintele SUA, Donald Trump, a amenințat cu retragerea din alianța militară din cauza frustrării față de aliații care nu sprijină suficient războiul SUA-Israel împotriva Iranului. De asemenea, Trump a stârnit îngrijorări cu privire la viitorul alianței prin amenințările sale de a anexa Groenlanda, parte a Danemarcei, stat membru NATO.
În luna trecută, administrația Trump a provocat surprindere prin anunțul de suspendare a desfășurării planificate a aproximativ 4.000 de soldați în Polonia, înainte ca președintele SUA să declare ulterior că vor fi trimiși în Polonia încă 5.000 de militari americani. Președintele polonez, Karol Nawrocki, un aliat al lui Trump, s-a opus oricăror măsuri care ar putea determina Varșovia să se îndepărteze de Washington în favoarea unor legături militare mai strânse cu aliații europeni.
Fostul înalt funcționar NATO, Fabrice Pothier, a declarat că Europa ar trebui să „creadă și să aibă încredere” în propriile sale capacități de apărare, în contextul angajamentului oscilant al Washingtonului față de securitatea Europei.
