Strategii inedite în urma căderii Cabinetului Veștea
După eșecul Cabinetului Veștea, partidele își revizuiesc strategiile pentru formarea viitorului executiv. PNL a declarat public că ar accepta două opțiuni: un guvern PSD, în care social-democrații să își asume responsabilitatea, sau un guvern format din PNL, USR și UDMR. De cealaltă parte, USR, condus de Dominic Fritz, a anunțat că nu va vota un guvern exclusiv PSD.
Social-democrații sunt împărțiți în opinii, iar unii lideri, printre care și Sorin Grindeanu, sunt promovați pentru o eventuală candidatură la funcția de premier. PNL va propune la Cotroceni două variante: una în care Nicușor Dan să ofere mandatul PSD cu Sorin Grindeanu ca premier, și cealaltă cu un premier care să formeze un guvern PNL-USR-UDMR, inclusiv minorități. Ilie Bolojan a subliniat pe Facebook că PNL își menține propunerea pentru un guvern minoritar, bazat pe un pact național cu priorități pentru România în următoarele șase luni.
USR, coordonat de echipa lui Ilie Bolojan, nu este de acord cu un guvern PSD. Radu Mihaiu, vicepreședintele USR, a menționat că partidul nu va vota un guvern care să includă PSD, având deja o decizie clară în acest sens.
În ceea ce privește PSD, Sorin Grindeanu a exclus susținerea unui guvern de dreapta format din PNL și USR. Conducerea PSD nu a convocat o nouă ședință pentru a discuta viitoarele strategii, iar opiniile în partid sunt împărțite. Paul Stănescu a afirmat că PSD ar trebui să își asume guvernarea, având în vedere că a câștigat alegerile.
AUR, condus de George Simion, va propune președintelui Nicușor Dan desemnarea unui premier din rândurile sale, având mandatul de a obține un premier AUR. Ludovic Orban a sugerat că Ilie Bolojan ar trebui să fie din nou desemnat premier, considerând că orice altă variantă ar reprezenta o gafă din partea președintelui.
