Sorin Grindeanu răspunde USR-ului referitor la noul cabinet
Liderul social-democraților, Sorin Grindeanu, a anunțat că s-au făcut primii pași pentru formarea unui nou Executiv. În contextul în care USR a transmis că respinge un guvern monocolor PSD, Grindeanu a remarcat „exhibiționismul moral al unora”, afirmând: „Prin contorsiuni politice permanente, răzgândiri și inventarea unor felurite motive pentru ca România să nu aibă un guvern funcțional, se dovedeşte – dacă mai era nevoie – că unele partide nu au vrut nicio clipă să lase din brațe funcțiile și privilegiile. Blochează toată țara de «dragul românilor» și se «sacrifică» zilnic rămânând pe poziții.”
Grindeanu a precizat că s-au convenit principii generale pentru un viitor Acord politic, legate de țintele macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE. El a subliniat importanța zilelor următoare, având în vedere că se apropie discuțiile oficiale ale statului român cu agențiile de rating.
În continuare, liderul PSD a observat „exhibiționismul moral al unora”, afirmând: „Mai exact, s-a ajuns la deblocarea crizei prin blocaj. Acesta este noul paradox politic pe care îl pune astăzi pe masă USR. Ce refuză să vadă cei de la USR este că, dacă nu vor să fie parte a soluției, să voteze un guvern cu puteri depline cu prim-ministru PSD, atunci – cu siguranță – se poate și fără ei.”
Anterior, președintele USR, Dominic Fritz, a propus un guvern minoritar al PNL-USR-UDMR cu o rotativă anul viitor, când ar fi susținut un Guvern PSD. Fritz a reiterat că „USR nu va vota un guvern monocolor PSD”, adăugând că partidul refuză să fie scara pe care PSD se întoarce la putere. Pentru învestirea unui Guvern PNL-USR-UDMR, numele premierului ar putea fi discutat.
Președintele Nicușor Dan așteaptă de asemenea soluții din partea partidelor pentru ieșirea din criză, subliniind că „e important să avem un guvern cât mai repede”, având în vedere că parlamentarii vor intra în vacanță parlamentară marți.
