Sindicatele din Educație: Cadrele didactice de la Evaluarea Națională au suferit umilințe și constrângeri din cauza blocării platformei online
Federațiile sindicale din Educație reclamă că profesorii din comisiile de examen de la Evaluarea Națională au fost „umiliți” și ținuți „ostatici” până la opt ore în școli pentru a încărca în sistemul informatic lucrările scanate ale elevilor la proba de Limba și literatura română, desfășurată luni, în condițiile în care platforma se bloca. Reprezentanții Ministerului Educației au susținut că platforma a funcționat, dar nu în parametrii normali.
Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) și Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” condamnă, într-un comunicat de presă, „haosul generalizat și umilința” la care au fost supuși colegii din comisiile de examen. Aceștia subliniază că „incompetența crasă” a celor care gestionează infrastructura digitală a Ministerului Educației a dus la blocaje majore ale platformei destinate încărcării lucrărilor scanate.
„Din cauza acestui eșec al sistemului informatic, mii de cadre didactice au fost ținute ostatice în unitățile de învățământ până la 8 ore! Este absolut inadmisibil ca într-o eră a «digitalizării», profesorii să fie puși în situația de a sta ore în șir în fața unor ecrane, dând continuu «refresh» și încercând cu disperare să urce lucrările elevilor, într-un mediu de stres și epuizare fizică extremă”, se menționează în comunicat.
Sindicaliștii adaugă că declarațiile reprezentanților ministerului, care tratează aceste blocaje drept simple „întreruperi”, demonstrează „o ruptură totală față de realitatea din școli și o nepăsare revoltătoare”.
De asemenea, aceștia atrag atenția asupra unui „abuz intolerabil”: campania de pedepsire la care sunt supuși profesorii evaluatori. Au fost primite numeroase sesizări conform cărora multe inspectorate școlare județene (ISJ) au refuzat intenționat și abuziv înscrierea în comisiile de evaluare a celor care au ales să boicoteze simularea examenelor naționale din primăvară.
„Faptul că Ministerul Educației și inspectoratele școlare exclud și marginalizează profesori cu experiență, ghidându-se strict pe criterii de răzbunare și vendete mărunte, este o practică ce subminează grav calitatea procesului de evaluare. Nu acceptăm ca dreptul la protest sau la a semnala nereguli evidente să fie sancționat pe ascuns, refuzându-le colegilor dreptul de a participa la corectare! Profesorii din România nu sunt nici cobaii pe care Ministerul Educației să își testeze experimentele eșuate, nici «prizonierii» de serviciu în centrele de examen și nici victimele orgoliilor unor conducători vremelnici!”, transmit cele două federații sindicale.
Reprezentanții Ministerului Educației au afirmat că platforma a funcționat, dar nu în parametrii normali.
