Rusia își exprimă prima opinie în urma demisiei lui Keir Starmer
Kremlinul și-a exprimat luni îndoielile cu privire la o posibilă îmbunătățire a relațiilor dintre Rusia și Regatul Unit, în urma demisiei premierului Keir Starmer, anunțată cu câteva ore mai devreme. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat în cadrul conferinței de presă zilnice că Starmer a fost întotdeauna un susținător al menținerii relațiilor bilaterale la un nivel minim, similar cu situația actuală.
Peskov a adăugat că Moscova nu poate evoca nimic deosebit în mandatul lui Starmer, care a solicitat recent Rusiei, împreună cu liderii Franței, Germaniei și Ucrainei, încetarea rapidă a focului și deschiderea negocierilor cu Kievul. „Avem multe îndoieli că lucrurile se vor îmbunătăți după plecarea sa. Este puțin probabil ca cineva de pe scena politică britanică să aibă o poziție diferită cu privire la relațiile noastre bilaterale față de cea exprimată de Keir Starmer”, a subliniat Peskov.
Keir Starmer și-a anunțat demisia luni din funcția de lider al Partidului Laburist și de premier al Regatului Unit, recunoscând că a pierdut încrederea grupului său parlamentar pentru a putea continua să guverneze. Într-o declarație făcută în fața reședinței oficiale de pe Downing Street, Starmer a afirmat că i-a comunicat deja decizia sa regelui Charles al III-lea și că va face tot posibilul pentru a asigura o tranziție ordonată la conducerea executivului.
Regatul Unit a fost, în ultimii ani, una dintre cele mai active țări în sprijinul acordat Kievului, având intenția de a furniza în curând 150.000 de drone și 350 de rachete.
