Rubio afirmă că Statele Unite nu vor lua măsuri care să afecteze siguranța din Golf
Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat miercuri că Statele Unite nu vor întreprinde nicio acțiune care ar putea submina securitatea aliaților SUA din regiunea Golfului, în contextul relațiilor Washingtonului cu Iranul. Rubio a subliniat: „Vom fi pe deplin aliniați cu partenerii noștri din Golf” în timpul unei conferințe de presă susținute la Kuweit City, înainte de a pleca spre Bahrain.
„Nu vom face nimic care să pună în pericol securitatea aliaților noștri, aliații noștri de lungă durată din regiune”, a adăugat Rubio. Această declarație vine în urma unui turneu în trei țări din Golf, destinat să liniștească aliații din regiune care consideră că propunerea de acord de pace cu Iranul este prea indulgentă față de o putere regională care i-a atacat în timpul războiului.
Rubio a purtat discuții cu liderul Emiratelor Arabe Unite și s-a întâlnit cu liderii din Kuweit înainte de a se deplasa în Bahrain. Acordul dintre SUA și Iran, semnat săptămâna trecută — primul de acest fel între un președinte american și unul iranian de la Revoluția Islamică din Iran din 1979 — prevede înființarea unui fond de 300 de miliarde de dolari și ridicarea unor sancțiuni.
După semnarea memorandumului de înțelegere, cele două părți au început discuții tehnice pentru stabilirea detaliilor exacte ale implementării acordului, care a generat controverse atât în rândul democraților, cât și al republicanilor care susțin o politică militară mai agresivă. Rubio a afirmat: „Dacă Iranul dorește să încheie un acord bun și real, Statele Unite sunt deschise la această posibilitate. Dacă nu doresc acest lucru, atunci, desigur, președintele are alte opțiuni.”
Negocierile tehnice urmează să fie reluate la sfârșitul lunii, iar părțile ar putea să se deplaseze din nou în Elveția pentru discuții suplimentare.
