Replica unui deputat liberal pentru Olguța Vasilescu
Deputatul Ionel Bogdan îi răspunde Liei Olguţa Vasilescu, subliniind că PSD este responsabil pentru criza actuală generată prin moţiunea de cenzură depusă împreună cu AUR, care a dus România într-o perioadă de instabilitate ce putea fi evitată. Bogdan afirmă că PSD nu a venit cu nicio soluţie, ci a avut ca obiectiv să rupă şi să controleze PNL.
„Nu, doamnă Vasilescu. PSD nu a venit cu nicio soluţie. PSD a generat această criză prin moţiunea de cenzură depusă alături de AUR şi a aruncat România într-o perioadă de instabilitate pe care o putea evita”, a declarat Ionel Bogdan într-o postare pe Facebook.
Deputatul liberal continuă să argumenteze că, după moţiune, singurul plan al PSD a fost să destabilizeze PNL. „Aţi promis asta propriilor primari şi parlamentari şi exact asta aţi încercat să faceţi. Noi am spus de la început, împreună cu USR şi UDMR: dacă mergeţi pe această cale, nu va mai exista o formulă de guvernare comună. Astăzi ni se spune că vina este a PNL pentru că nu s-a lăsat distrus. Nu. Vina pentru această criză aparţine celor care au provocat-o”, a menţionat el.
Ionel Bogdan a subliniat că PNL rămâne unit în jurul lui Ilie Bolojan şi al direcţiei de reformă, adăugând: „Cei care încearcă şi acum, din interior sau din exterior, să întoarcă partidul în trecut, vor avea aceeaşi surpriză: PNL nu mai este dispus să fie anexă, nici pentru PSD, nici pentru altcineva”.
Pe de altă parte, Lia Olguţa Vasilescu a acuzat că situaţia de interimat de la Palatul Victoriei este cauzată de „un singur om, fiindcă nu vrea să plece de acolo”, adăugând că PSD este pregătit să intre la guvernare.
