Primăria Năvodari răspunde acuzațiilor ministrului Mediului
Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a generat o polemică pe rețelele de socializare printr-o postare recentă în care vorbește despre o țeavă descoperită în timpul unei vizite pe litoral. Aceasta a afirmat că țeava ar fi deversat „porcării” în Marea Neagră, fiind conectată la o conductă îngropată provenită de la o clădire ilegală de pe plajă. Cu toate acestea, ea nu a precizat dacă apa deversată era de epuisment.
Reacțiile nu au întârziat să apară, un om de afaceri, Virgil Lixandru, anunțând că intenționează să o dea în judecată pe ministra Mediului pentru informațiile pe care le consideră nereale și care afectează turismul. Lixandru a subliniat că se simte lezat de afirmațiile ministrei, care sugerează că țeava ar fi legată de construcția sa, chiar dacă aceasta nu a menționat explicit despre care clădire este vorba.
Diana Buzoianu a declarat pe Facebook: „Mai țineți minte celebra țeavă de la Năvodari? Ducea la o clădire ilegală. […] Știu precis că am folosit cuvântul „porcării” atunci. […] Țeava provenea de la o clădire în construcție ai cărei proprietari au fost de negăsit în martie, la vizita pe teren.”
În replică, Primăria Năvodari a transmis că aspectele menționate de ministra Mediului nu se confirmă. Reprezentanții instituției au explicat că țeava despre care a vorbit Buzoianu deversa, în mod legal, ape de epuisment de pe un șantier de construcții situat la aproximativ 3 kilometri distanță de construcția indicată de ministră.
„Verificările realizate de Poliția Locală Năvodari au arătat că afirmațiile nu se confirmă. Potrivit controalelor efectuate împreună cu reprezentanții Apelor Române, între locația unde a fost descoperită conducta și construcția indicată de Ministrul Mediului se află o distanță de aproximativ 3 kilometri. Nu există nicio legătură între cele două locații,” au declarat reprezentanții Primăriei Năvodari.
Ei au adăugat că respectiva conductă a fost verificată de echipe mixte ale Poliției Locale, ABADL și Garda de Mediu încă din luna martie, iar la momentul controalelor s-a constatat că pe această conductă nu se evacua apă, dispunându-se dezafectarea și eliminarea ei.
