Primăria Capitalei deschide două parcări cu plată
Primăria Capitalei anunță deschiderea parcărilor Park&Ride Pantelimon și „Lia Manoliu” începând cu data de 1 iulie. Cele două parcări cu plată oferă un total de 1.746 de locuri, din care parcarea de la Arena Națională dispune de 1.248 de locuri, iar Park&Ride Pantelimon are 498 de locuri.
Ambele parcări au fost nefolosite timp de 4, respectiv 15 ani, de când au fost construite. Parcarea de la Pantelimon a fost transformată într-un depozit auto, fiind plină de mizerie. Primarul Ciprian Ciucu a evaluat situația și a decis să le dea în exploatare Companiei Municipale de Parking. Recent, acestea au fost igienizate și pregătite pentru deschidere.
Parcarea de la Arena Națională include 31 de locuri rezervate persoanelor cu dizabilități și 31 destinate mamelor și copiilor. Aceasta se întinde pe o suprafață de peste 30.200 mp, având parter și trei niveluri, cu acces din Bd. Basarabia. Park&Ride Pantelimon, pe de altă parte, include 6 locuri rezervate persoanelor cu dizabilități și 6 pentru mame și copii, ocupând o suprafață de peste 4.500 mp, pe trei niveluri, cu acces din Șos. Pantelimon.
Ambele parcări dispun de pază non-stop, monitorizare video, lifturi, grupuri sanitare, acces pietonal dedicat și scări de evacuare.
Tarifele aplicate
Tarifele pentru parcările deschise sunt următoarele:
- 5 lei/oră
- 30 lei/zi
- 500 lei/lună pentru abonamentele de tip zonă unică
- 50 lei/lună pentru abonamentele de tip riveran
Plata pentru parcarea de la Arena Națională se poate efectua prin aplicația oficială Parking București, aplicația parteneră Am Parcat, prin scanarea codurilor QR și parcometrele instalate. În ceea ce privește parcarea de la Pantelimon, momentan este posibilă doar plata prin abonamente de zonă unică, abonamente de riveran, dar și în numerar, la parcometrele din interior. Abonamentele vor putea fi achiziționate prin aplicație începând cu 1 iulie.
