Dialog între Oana Țoiu și liderul diplomației iraniene
Ministrul interimar de Externe Oana Ţoiu a avut, vineri, o convorbire cu ministrul afacerilor externe al Republicii Islamice Iran, E.S. Abbas Araghchi, axată pe situația actuală din Orientul Mijlociu, Memorandumul de Înțelegere semnat recent cu Statele Unite și abordarea României în conformitate cu dreptul internațional.
În cadrul discuției, Oana Ţoiu a subliniat necesitatea redeschiderii depline și în condiții de siguranță a Strâmtorii Ormuz, precum și restabilirea libertății de navigație, considerând aceste aspecte esențiale pentru stabilizarea piețelor energetice. „Am reafirmat angajamentul ferm și constant al României pentru identificarea unor soluții diplomatice care să contribuie la consolidarea securității și stabilității atât în Orientul Mijlociu, cât și în regiunea noastră”, a declarat ministrul.
De asemenea, Oana Ţoiu a evidențiat riscurile generate de războiul ilegal de agresiune purtat de Federația Rusă. „Am subliniat necesitatea redeschiderii complete și în condiții de siguranță a Strâmtorii Ormuz și a restabilirii libertății de navigație pentru stabilizarea piețelor energetice și a securității alimentare, precum și pentru asigurarea accesului la îngrășăminte pentru agricultură în timp util”, a adăugat aceasta.
Ministrul a menționat că Ambasada României la Teheran este pe deplin operațională și pregătită să ofere sprijin, alături de partenerii români, pentru facilitarea revenirii în țară a navigatorilor, în special a celor care necesită asistență medicală. Noul ambasador al Republicii Islamice Iran a prezentat recent copiile scrisorilor sale de acreditare Ministerului Afacerilor Externe al României.
