O cargobotă a fost impactată de un obuz în strâmtoarea Ormuz
O navă de marfă care traversa Strâmtoarea Ormuz pe o nouă rută stabilită de Oman, cu sprijinul ONU, a fost lovită joi de un proiectil, suferind avarii la puntea de comandă, fără a se înregistra victime sau impact asupra mediului, a declarat armata britanică. Incidentul a avut loc la 7,5 mile marine de coastele Omanului, după ce Garda Revoluționară Islamică din Iran (IRGC) amenințase navele care traversau strâmtoarea fără permisiunea Teheranului.
Pe rețelele sociale a fost postat un videoclip filmat de pe puntea unei nave, care pretinde că prezintă o transmisie radio a Marinei IRGC, prin care se avertiza că doar navele care dețin autorizație iraniană au voie să treacă. Mesajul sublinia: „Tranzitul este permis numai cu autorizația IRGC, pe rutele desemnate. În cazul în care nu aveți autorizație, sistemul AIS este oprit sau deviați de la rută, veți suporta consecințele”.
Datele maritime arată o creștere bruscă a numărului de nave care au traversat calea navigabilă înainte de atac, pe o nouă rută anunțată miercuri de Oman, în coordonare cu Organizația Maritimă Internațională, o agenție a ONU. Pe ruta Oman au fost înregistrate 70 de traversări, în timp ce Iranul a amenințat navele care foloseau această rută.
Petrolierele, conduse de nava Stoic Warrior, au navigat joi dimineața de-a lungul coastelor Emiratelor Arabe Unite și apoi ale Omanului, trecând pe lângă Peninsula Musandam din Oman, destul de aproape de țărm. Deși unele nave părăsiseră deja strâmtoarea cu sprijinul militar al SUA, efortul agenției ONU reprezintă cea mai recentă încercare de a elibera navele blocate.
Compania de transport maritim Maersk a declarat că nava sa de containere, Maersk Baltimore, și o altă navă închiriată au reușit să iasă din strâmtoare joi. Richard Meade, redactor-șef la Lloyd’s List, a menționat că „operatorii oportuniști – și sunt foarte mulți – încurajați de scăderea riscului de tranzit, sau cel puțin de percepția unei scăderi a acestui risc, au început să se ocupe de volumul acumulat de mărfuri blocate”.
Forța navală a Gărzii Revoluționare a emis joi un avertisment, difuzat de agenția de știri de stat iraniană IRNA, afirmând că noua rută a fost stabilită fără nicio notificare sau coordonare cu Iranul, calificând-o drept „inacceptabilă și extrem de periculoasă”. Aceasta a declarat că „singura rută autorizată pentru traversarea Strâmtorii Ormuz este cea declarată de Republica Islamică Iran” și a avertizat că „traficul naval în afara acestor rute este extrem de periculos și interzis”.
Vicepreședintele SUA, JD Vance, a declarat că reprezentanți ai IRGC și ai armatei americane vor fi trimiși la Doha pentru a soluționa disputele dintre cele două părți, în încercarea de a deschide un canal direct de comunicare. Vance a menționat că iranienii au sugerat: „Bine, vom trimite pe cineva din IRGC să stea la Doha împreună cu cineva de la CENTCOM”.
Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, s-a întâlnit cu miniștrii de externe ai celor șase țări membre ale Consiliului de Cooperare al Golfului (CCG), asigurându-i că interesele lor vor fi protejate în cadrul oricărui acord cu Iranul. Rubio a declarat că SUA doresc să se asigure că ruta prin Oman rămâne deschisă pentru tranzitul navelor prin strâmtoare, subliniind că „dacă acest lucru se oprește, atunci vom avea o problemă”.
Ministrul de Externe al Bahreinului, Abdullatif bin Rashid al-Zayani, a mulțumit Statelor Unite pentru sprijinul acordat, afirmând că, datorită acordului, „astăzi vedem o rază de speranță pentru regiunea noastră”, dar a subliniat importanța respectării obligațiilor de către Iran.
