Nouă vieți curmate și peste 30 de răniți în urma agresiunilor rusești în sudul și centrul Ucrainei
Cel puțin nouă persoane au fost ucise, iar alte peste 30 au fost rănite în sudul și centrul Ucrainei, în urma bombardamentelor rusești, conform autorităților locale.
La Krivoi Rog, în Dnipropetrovsk (centru-est), un atac rus cu rachetă a atins marți o infrastructură civilă, provocând moartea a doi bărbați și unei femei. În urma acestui incident, guvernatorul regiunii, Oleksandr Ganja, a anunțat pe Telegram că alte 26 de persoane au fost rănite.
Tot marți, în districtul Nikopol, alte trei persoane, două femei și un bărbat, au fost ucise, conform declarațiilor lui Oleksandr Ganja.
În regiunea Zaporojie (sud), un atac rus cu „trei bombe aeriene” în localitatea Marivka s-a soldat cu moartea unei femei și cu doi răniți, a declarat guvernatorul Ivan Fedorov pe Telegram.
În Herson, un oraș situat în sudul Ucrainei, o femeie a fost ucisă într-un atac rusesc, conform anunțului guvernatorului regiunii, Oleksandr Prohudin.
La Odesa (sud), o femeie în vârstă de 26 de ani a fost ucisă marți pe o plajă, în urma unui atac rus cu dronă care a vizat zone de coastă în acest oraș important de la Marea Neagră. Parchetul local a raportat de asemenea că un bărbat a fost rănit în aceste bombardamente.
Rusia bombardează Ucraina aproape zilnic, după ce și-a lansat invazia la scară mare în februarie 2022, conflictul fiind cel mai sângeros din Europa după al Doilea Război Mondial. Eforturile diplomatice de a opri războiul se află într-un punct mort. Kievul a intensificat, de asemenea, atacurile în Rusia, având ca scop reducerea capacităților militare ale Moscovei și a finanțării războiului, vizând infrastructuri ale hidrocarburilor rusești.
