Nicușor Dan se întoarce în Polonia pentru o importantă întâlnire pe teme de securitate
Președintele Nicușor Dan revine în Polonia sâmbătă pentru a participa la o reuniune găzduită de președintele Karol Nawrocki, alături de liderii Poloniei, Estoniei, Letoniei și Lituaniei. Această întâlnire are loc la doar o zi după ce Nicușor Dan s-a întors din Polonia, unde a discutat cu liderii partidelor la Cotroceni despre formarea noului Guvern.
Discuțiile din cadrul reuniunii se vor concentra pe întărirea securității europene, în contextul războiului Rusiei împotriva Ucrainei și al provocărilor de pe Flancul Estic al NATO. Președintele Nicușor Dan va participa la reuniunea de la Jurata, Republica Polonă, alături de președinții Alar Karis (Estonia), Edgars Rinkēvičs (Letonia) și Gitanas Nausėda (Lituania).
Potrivit Administrației Prezidențiale, reuniunea va analiza teme importante pentru regiune, inclusiv războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, instabilitatea din Orientul Mijlociu și transformările geopolitice actuale. Vor fi dezbătute, de asemenea, aspecte legate de viitorul Uniunii Europene, care trebuie să își adapteze politicile pentru a face față provocărilor globale, susținând competitivitatea și securitatea statelor membre.
În cadrul întâlnirii, Nicușor Dan va sublinia importanța unității Uniunii Europene în fața provocărilor continentului și va reafirma angajamentul României față de unitatea aliaților și partenerilor în NATO și UE, ca fundament al securității și prosperității comune. De asemenea, va accentua necesitatea consolidării descurajării și apărării pe Flancul Estic al NATO, atât din punct de vedere militar, cât și al combaterii amenințărilor hibride și cibernetice, precum și îmbunătățirea infrastructurii cu uz dual și a securității energetice.
