Nicușor Dan participă la o reuniune internațională în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan participă sâmbătă, la Jurata, Polonia, la o reuniune organizată de preşedintele Republicii Polone, Karol Nawrocki. La eveniment mai sunt prezenţi preşedinţii Estoniei, Alar Karis, Letoniei, Edgars Rinkēvičs, şi Lituaniei, Gitanas Nausėda.
Discuţiile se concentrează pe întărirea securităţii europene, având în vedere ameninţările multiple generate de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei. Reuniunea se va axa pe teme de importanţă majoră pentru regiune, inclusiv instabilitatea din Orientul Mijlociu şi transformările geopolitice actuale.
În cadrul întâlnirii, Nicuşor Dan va sublinia necesitatea asigurării unităţii Uniunii Europene în faţa provocărilor cu care se confruntă continentul. Preşedintele României va reafirma angajamentul României faţă de unitatea aliaţilor şi partenerilor în NATO şi UE, considerându-le fundamentale pentru securitatea şi prosperitatea comună.
De asemenea, Nicuşor Dan va accentua importanţa consolidării descurajării şi apărării pe Flancul Estic al NATO, atât din perspectiva militară, cât şi în ceea ce priveşte combaterea ameninţărilor hibride şi cibernetice. Se va discuta de asemenea despre îmbunătăţirea infrastructurii cu uz dual şi a securităţii energetice.
