Nicușor Dan își împărtășește impresiile după întâlnirea din Polonia cu liderii din Estonia, Letonia și Lituania
Preşedintele Nicuşor Dan a participat sâmbătă, la Jurata, în Polonia, la o întâlnire cu preşedinţii Karol Nawrocki (Polonia), Alar Karis (Estonia), Edgars Rinkevičs (Letonia) şi Gitanas Nauseda (Lituania). În cadrul întâlnirii, au fost discutate subiecte esenţiale legate de securitatea în Europa, precum întărirea infrastructurii şi securităţii energetice.
„Astăzi, la Jurata, am avut un schimb interesant de idei şi viziuni ale României, Poloniei, Estoniei, Letoniei şi Lituaniei privind securitatea în Europa, consolidarea apărării şi descurajarea acţiunilor destabilizatoare pe Flancul Estic, întărirea infrastructurii şi a securităţii energetice”, a declarat Nicuşor Dan. El a subliniat importanţa pregătirii statelor pentru viitoarele provocări.
Preşedintele a evidenţiat, de asemenea, hotărârea comună a participanţilor de a acţiona „cu responsabilitate” pentru securitatea regiunii. „Suntem prieteni apropiaţi, aliaţi de încredere şi parteneri dedicaţi – în NATO, în Uniunea Europeană şi dincolo de acestea”, a adăugat el.
