Nicușor Dan: „Două decenii de confruntări cu sistemul. Cum să te opui când tu ești la conducere?”
Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, la Gdansk, că a avut o „certitudine” în ceea ce privește lupta sa de 20 de ani împotriva „sistemului”. El a subliniat că „nu poți să te lupți cu sistemul, când ești șeful sistemului”.
„Cred că 20 de ani de luptă cu sistemul e o certitudine. Întrebarea este cum putem să reformăm sistemul fără să ducem țara asta în anarhie. Asta este misiunea pe care mi-am asumat-o”, a declarat Dan.
El a comparat procesul de reformă cu un câine care latră și unul care mușcă, afirmând: „Pentru a face o reformă, eu prefer un câine care mușcă. Între a declama despre cât de tare vom reforma sistemul și a avea instrumente pentru a reforma cu adevărat sistemul, eu întotdeauna, cum am făcut-o și la Primăria Capitalei, sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul.”
În contextul politic, Nicușor Dan a accentuat importanța menținerii unei linii de demarcație între pro-occidental și anti-occidental, afirmând că este esențial să nu ne consumăm energiile într-o luptă internă în cadrul unei viziuni pro-occidentale. „Asta am spus-o inclusiv în campanie electorală, când am criticat sistemul”, a adăugat el.
Dan a subliniat că, în timp, el poate livra promisiunea sa electorală privind „România onestă”, asigurând că acest lucru se va face „fără să producă anarhie”.
