Nicușor Dan dezvăluie impresiile sale de la Summitul Flancului Estic
Nicușor Dan a participat la Summitul Flancului Estic, desfășurat în Gdansk, Polonia, alături de liderii altor state din regiune. În discursul său, președintele a subliniat importanța întâlnirii, menționând că aceasta a transmis un mesaj clar: Rusia reprezintă o amenințare colectivă pentru țările de pe Flancul Estic.
În urma summitului, Nicușor Dan a anunțat că România va găzdui următoarea ediție a acestui eveniment. „O întâlnire extrem de importantă a țărilor de pe Flancul Estic. Transmitem împreună un mesaj de unitate, recunoaștem Rusia ca amenințare colectivă și ne arătăm solidaritatea cu Ucraina”, a declarat Dan.
El a subliniat că toți liderii prezenți la summit au convenit asupra necesității ca relația dintre Uniunea Europeană și NATO să fie complementară în ceea ce privește apărarea Europei. De asemenea, a subliniat importanța creșterii cheltuielilor în domeniul apărării pentru a transforma aceste resurse în echipamente militare eficiente.
Nicușor Dan a discutat, de asemenea, despre principalele teme de pe agenda summitului, inclusiv hubul de securitate de la Marea Neagră și programele de înzestrare militară la care România este implicată. „Ne interesează programele viitoare din cadrul financiar multianual și am insistat pentru includerea experienței Ucrainei în aceste programe, asigurând un echilibru între competitivitate și obiectivele strategice”, a mai adăugat președintele.
Summitul din acest an a fost găzduit de prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, și a reunit președinții României și Lituaniei, precum și prim-miniștrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei. Prima ediție a acestui eveniment a avut loc în Finlanda, pe 16 decembrie 2025.
Reuniunea a fost axată pe coordonarea între statele membre UE din apropierea Federației Ruse, în scopul implementării Planului Readiness 2030 și altor instrumente europene destinate creșterii capacității de apărare a Uniunii și a industriei europene de apărare.
