Moscova își întărește apărarea în urma atacurilor ucrainene
Comandouri responsabile cu instalarea de baterii antiaeriene în Moscova au desfășurat echipamente de apărare, inclusiv rachete Panțir S-1, în diferite puncte din capitala rusă, începând de joi seară și până vineri dimineață devreme, ca răspuns la atacurile ucrainene. Unul dintre locurile în care au fost observate operațiuni ale serviciilor de apărare a fost în districtul Certanovo din nordul Moscovei, unde un sistem de rachete antiaeriene autopropulsate Panțir S-1 și artilerie au fost instalate pe acoperișul unei clădiri rezidențiale.
Operațiunea a fost efectuată cu ajutorul elicopterelor, având loc în jurul orei 5:00 (ora Moscovei), profitând de lumină și de traficul redus. În acest interval, a fost transportat și instalat ceea ce pare a fi centrul de comandă al sistemului antiaerian. Cu o săptămână înainte, au avut loc manevre similare în același punct din districtul Certanovo, situat la aproximativ 12 kilometri de Kremlin.
Autoritățile ruse continuă să fortifice capitala, care a fost ținta unor atacuri masive cu drone ucrainene în ultimele săptămâni, afectând și restul Rusiei, în principal infrastructura energetică și logistică. Ministerul Apărării rus a raportat vineri dimineață că a doborât un total de 660 de drone ucrainene în noaptea precedentă, în 12 regiuni ale țării, inclusiv în peninsula Crimeea anexată și în mările Azov și Neagră.
Primarul Moscovei, Serghei Sobianin, a anunțat pe rețelele de socializare că apărarea a interceptat aproximativ 50 de drone care se îndreptau spre capitala rusă.
