25 iunie 2026
Contact
Reper News
  • Politică
  • Local
  • Actual
  • Economic
  • Extern
  • Sănătate
  • Showbiz
  • Sport
Reper NewsReper News
Font +/-Aa
Cautare
  • Categorii
    • Politică
    • Local
    • Actual
    • Economic
    • Extern
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Sport
  • Info
    • Contact
Urmați-ne
© 2025 repernews.ro
Economic

Ministrul Energiei: Creșterea facturilor se datorează unui consum de gaz cu 25% mai mare față de ultimele cinci ierni în România

Radu Bălescu
Ultima actualizare: 07/02/2026 22:59
Radu Bălescu
Distribuie
ministrul energiei valoarea facturilor a urcat pentru ca romania a consumat cu 25 mai mult gaz decat in ultimele cinci ierni 6987986b3ffd9
Distribuie

Ministrul Energiei: Creșterea facturilor se datorează unui consum de gaz cu 25% mai mare față de ultimele cinci ierni în România

România a consumat în această iarnă cu 25% mai mult gaz decât în perioadele similare din ultimii cinci ani, din cauza temperaturilor extrem de scăzute, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan. Această creștere a consumului a dus la facturi mai mari pentru românii care utilizează gaz.

„Prețul a fost plafonat, prin urmare creșterea costului facturilor a fost cauzată de un consum mai mare, fiind în cea mai geroasă iarnă din ultimii 5 ani. În medie, în România s-a consumat gaz cu 25% mai mult decât în aceeași perioadă a ultimilor 5 ani. Automat, orice calcul matematic facem, avem facturile mai mari”, a declarat Bogdan Ivan.

Ministrul a precizat că, de la 31 martie, se va menține plafonarea la producătorul de gaz, astfel încât consumatorul final să nu aibă preț majorat la facturi. „Ceea ce este sigur, acum avem plafonat prețul la producător, reglementat la furnizori și plafonat la consumatorul final, la 0,31 lei per kW. Ce e foarte important, după 31 martie, eu am crezut că vom putea să mergem într-o formulă în care să luăm cu totul acest plafon, dar, în clipa în care am văzut că vin oferte și cu 20% mai mari în piață după această dată, am decis să vin cu o variantă în care să plafonăm în continuare prețul la producător și pe tot lanțul, pentru ca la consumatorul final să nu crească prețul pentru cel puțin un an de zile de acum înainte”, a adăugat el.

Potrivit acestuia, până în 31 martie 2027 românii vor avea plafonat prețul, „poate chiar să mergem cu el în jos, în condițiile în care începem să avem concurență pe piață și avem un nou operator de furnizare în piața de furnizare de gaze din România, și anume compania de stat Romgaz”.

„Iar în această formulă reușim să ducem mai jos prețurile”, a precizat ministrul. De asemenea, el a menționat că, din 2027, România va extrage gaze din Marea Neagră. „Anul viitor, în 2027, începem să extragem gaz natural din Marea Neagră, de la Neptun Deep. Aproape ne dublăm capacitatea de producție. Este evident că trebuie să înceapă să se simtă la factură”, a afirmat Ivan.

Ajutoare pentru consumatorii vulnerabili

Ministrul Energiei a anunțat și acordarea de ajutoare pentru consumatorii vulnerabili, respectiv persoanele cu venituri mici, care au venituri de până în 2.500 de lei net. „Dacă e o familie cu doi părinți și doi copii, trebuie să aibă total cumulat venituri până la 10.000 de lei, adică 4 persoane ori 2.500 de lei, iar ei vor beneficia de o bonificație de 50 de lei la factura de la electricitate în fiecare lună”, a explicat Ivan.

Proiectul a fost aprobat și este valabil până la 31 decembrie 2026. „Începem cu 1 octombrie până în 31 martie, în sezonul rece. Sunt aproximativ 880.000 de români care astăzi au venituri sub această sumă de 2.500 de lei lunar, care vor ajunge să primească o scădere a facturii”, a mai declarat ministrul.

Etichete:bogdanenergieenergieifacturigazeivanministerulnaturalepreturi
Distribuie acest articol
E-mail Copiază legătură Imprimare
Articolul precedent victorie mare pentru cs medgidia la debutul in turneul de promovare in prima liga 698793984898c CS Medgidia, triumf strălucitor la prima etapă a turneului de promovare în liga superioară!
Articolul următor video viktor orban declaratie dura la un miting ucraina este dusman al ungariei 698798cdaa523 Viktor Orban își exprimă ferm poziția la un miting: Ucraina, considerată „adversarul” Ungariei
Lasa un comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Ad Image

Ultimele stiri

Conflict între o brutărie din Vâlcea și Primăria Constanța, singurul competitor pentru evenimentele de pe faleza Cazinoului

Conflict între o brutărie din Vâlcea și Primăria Constanța, singurul competitor pentru evenimentele de pe…

25/06/2026

Cercetarea polițiștilor locali implicați în incidentul cu TIR-ul din Tomis Nord pentru comportament abuziv a fost trimisă la Parchet

Ancheta polițiștilor locali implicați în incidentul cu TIR-ul din Tomis Nord Anchetele continuă în cazul…

25/06/2026

Verdictul Curții de Apel Constanța în cazul legăturilor clanului Băncuță și a RĂZBUNĂRII din Franța

Verdictul Curții de Apel Constanța în cazul legăturilor clanului Băncuță și a răzbunării din Franța…

25/06/2026

Frații Pavăl își extind imperiul: un nou magazin Dedeman prinde viață lângă Hornbach, însoțit de o zonă McDrive!

Frații Pavăl își extind imperiul: un nou magazin Dedeman și o zonă McDrive în Constanța…

25/06/2026

Frații Pavăl intră în acțiune: ridică un nou Dedeman sub privirile Hornbach, cu un McDrive în interior!

Frații Pavăl extind imperiul Dedeman în Constanța Frații Pavăl continuă să își extindă imperiul! Recent,…

25/06/2026

S-ar putea să vă placă și

proiectul de buget pentru 2026 prevede investitii publice de 1638 miliarde de lei cu aproape 19 mai mari decat in 2025 69b0516594f8d
Economic

Bugetul pe 2026 propune o alocare record de 163,8 miliarde de lei pentru investiții publice, în creștere cu aproape 19% față de anul anterior.

Moderator Radu Bălescu
rezervele valutare ale bnr au crescut la peste 65 de miliarde euro in august cat aur detine banca nationala 68b5b14c25884
Economic

Rezervele valutare ale BNR depășesc pragul de 65 de miliarde de euro în luna august. Ce cantitate de aur păstrează Banca Națională?

Moderator Radu Bălescu
cartea electronica de identitate poate fi solicitata si in bucuresti de joi 24 aprilie care e programul pe sectoare 68093467326ba
Actual

Cererea pentru cartea de identitate electronică în București începe joi, 24 aprilie. Iată programul pe sectoare!

Moderator Radu Bălescu
exclusiv bogdan ivan rocada premierilor a fost un foarte mare plus si un succes cred ca acest mecanism va merge mai departe 6855c3ae89531
Actual

Bogdan Ivan: Schimbarea premierilor a adus un avantaj semnificativ și o reușită. Sunt convins că acest sistem va continua să funcționeze.

Moderator Radu Bălescu
Reper News
Facebook Twitter Youtube
Site-ul nostru de știri îți pune la dispoziție cele mai recente informații și analize detaliate dintr-o gamă largă de domenii: politică, actualitate, economie, evenimente internaționale, lifestyle, sport și travel. Echipa noastră de jurnaliști monitorizează constant evoluțiile din întreaga lume, garantându-ți perspective echilibrate și obiective, pentru a te menține mereu bine informat.
Utile
  • Contact
  • Politica de Confidențialitate
© 2025 repernews.ro
Welcome Back!

Sign in to your account

Nume de utilizator sau Adresa de email
Parola

Ti-ai pierdut parola?