Marian Neacșu: „Sunt pregătit să accept voturile AUR pentru a deveni ministru, e esențial să avem un guvern!”
La sfârșitul audierii din comisiile de specialitate ale Parlamentului, vicepremierul PSD Marian Neacșu a declarat luni, 22 iunie, că AUR este „partidul alături de care am semnat și votat o moțiune de cenzură” și a afirmat că nu are „nicio problemă” ca Executivul din care face parte să fie votat de formațiunea condusă de George Simion.
Întrebat dacă AUR primește președinția Senatului, Neacșu a precizat că „în politică nimic nu este exclus”. El a subliniat importanța ca România să aibă un Executiv funcțional, evidențiind că țara se află de „două luni de zile în afara unei funcționalități guvernamentale”. „Eu cred că în primul rând trebuie să avem un guvern, în al doilea rând să avem un guvern cu susținere parlamentară reală, pentru că altfel nu va funcționa”, a adăugat Neacșu.
Referitor la negocierile cu AUR, Neacșu a susținut: „De unde ați auzit că negociază? Nu cred că s-a negociat cu parlamentari AUR”. Totodată, el consideră „corect” ca Adrian Veștea să „discute cu toate partidele parlamentare” și a apreciat cunoștințele lui Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, în domeniul economic.
Această afirmație vine în contextul în care premierul desemnat se va întâlni cu președintele AUR, George Simion. „Îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”, a scris Veștea pe Facebook, după ce Simion a cerut ca premierul desemnat să discute cu AUR dacă dorește voturile necesare învestirii.
