Maia Sandu: Un mesaj puternic despre suveranitate în fața neîncrederii Moscovei
Maia Sandu a declarat marți, cu ocazia marcării a 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate a Republicii Moldova, că Rusia nu a respectat niciodată independența țării. Într-un mesaj video postat pe Facebook, președinta a subliniat importanța integrării europene pentru apărarea suveranității și securității statului.
„Lupta pentru suveranitate continuă astăzi prin integrarea europeană. Moscova, din păcate, nu a respectat niciodată suveranitatea și independența noastră. Iar astăzi, regimul de la Kremlin vrea să distrugă prin bombe și prin crime suveranitatea Ucrainei. Avem obligația să păzim, să păstrăm suveranitatea, independența și pacea. Și facem acest lucru prin procesul de integrare europeană. Pentru că doar în Uniunea Europeană ne vom putea simți în siguranță, vom putea proteja pacea, consolida democrația și suveranitatea”, a afirmat Maia Sandu.
În acest context, președinta a făcut apel la unitate, demnitate și curaj pentru a realiza programul de integrare europeană a Republicii Moldova. De asemenea, Igor Grosu, președintele parlamentului, a menționat că Declarația de Suveranitate a deschis calea pentru ca Republica Moldova să-și decidă singură viitorul.
„La 23 iunie sărbătorim Ziua Suveranității, ziua în care, acum 36 de ani, poporul nostru și-a declarat dorința de a fi liber să-și decidă propriul viitor și a schimbat pentru totdeauna destinul țării lor. Datorită acelei decizii curajoase, astăzi putem să ne croim propriul drum – cel european. Uniți, sub tricolor, pentru Moldova!”, a transmis Igor Grosu pe pagina sa de Facebook.
