Ludovic Orban denunță trădarea lui Nicușor Dan
Ludovic Orban îl acuză pe președintele Nicușor Dan de „trădare” într-un mesaj postat pe rețelele de socializare, declarând că va începe să susțină „necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi”.
Orban a afirmat: „Nicușor! Te-am susținut ca să lupți alături de noi contra lor. Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat, care sunt corupți până în măduva oaselor și sunt incurabili, care au construit un sistem care sufocă România și o ține pe loc. Contra auriștilor și șoșocarilor, criptocomuniști, anti-democrație, antieuropeni, cu un discurs bazat pe minciună, ură și violență și înclinați să impună un regim iliberal și să ducă România din nou sub influența rusească. Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă.”
Politicianul îl acuză pe Nicușor Dan de „trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României”. Orban a continuat: „Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget contra lor. Te-ai aliat cu ei și vrei să conduci cu ei. Asta se cheamă trădare.”
Orban a menționat că Nicușor Dan nu a acționat pentru a opri numirea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ, a păstrat aceeași oameni în fruntea serviciilor, deși schimbarea lor era vitală, și a tăcut complice la mizeriile din timpul mandatului său. „Ai „șobolănit” pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie investit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor”, a adăugat Orban.
În încheiere, Ludovic Orban a amenințat că va susține „necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună credință din România”.
