Kelemen Hunor, despre votul pentru învestirea guvernului Veștea
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni seară în plenul Parlamentului, înaintea votului pentru învestirea Cabinetului Veștea, că „banalizarea răului începe cu un pas relativ mic”. El l-a numit pe liderul AUR, George Simion, câștigătorul acestui moment, afirmând: „Felicitări George Simion, ai dat şah şi mat”.
Kelemen Hunor a subliniat importanța momentului, spunând că se încheie o perioadă semnificativă din istoria contemporană a României, care a început acum 36 de ani, imediat după Revoluția din Decembrie. „Astăzi se încheie o perioadă extrem de importantă pentru ţara noastră, şi începe o etapă despre care încă nu ştim nimic”, a afirmat el.
Liderul UDMR a menționat că semnalul de sfârșit de epocă a fost dat în decembrie 2024, odată cu anularea alegerilor prezidențiale, pentru care societatea încă așteaptă o explicație. Kelemen Hunor a avertizat că banalizarea răului începe cu pași mici, aparent nevinovați, care pot duce la o degradare a valorilor și principiilor necesare pentru o societate bazată pe încredere.
El a evidențiat că România, ca o țară mică și slabă, poate supraviețui doar dacă se bazează pe principii și caută aliați. Kelemen Hunor a afirmat că, dacă guvernul condus de domnul Veștea va trece cu voturile colegilor de la AUR, acest lucru va părea democratic, dar va avea implicații mai profunde.
„Azi, sub această cupolă a Parlamentului, există un singur câştigător. Există un singur om care astăzi a câştigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simion, ai dat şah şi mat!”, a subliniat Kelemen Hunor.
În final, liderul UDMR a anunțat că partidul său nu va participa la vot, afirmând: „În momentul votului vom părăsi sala”.
