Iranul pune în gardă: Orice „amestec” va întârzia repornirea Strâmtorii Ormuz
Ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, a declarat duminică, la Bagdad, că Iranul este singurul responsabil pentru reluarea traficului în Strâmtoarea Ormuz la nivelurile anterioare războiului început la sfârșitul lunii februarie. Araghchi a avertizat că orice altă intervenție „va întârzia redeschiderea” acestei rute maritime vitale.
„Conform memorandumului de înțelegere, Strâmtoarea Ormuz se află sub administrarea Iranului, iar după 30 de zile, operațiunile vor reveni la normal, așa cum se întâmpla anterior. Responsabilitatea acestor chestiuni revine părții iraniene și nicio altă țară nu are vreo responsabilitate, conform acelui memorandum”, a afirmat Araghchi într-o conferință de presă alături de omologul său irakian, Fuad Hussein.
Șeful diplomației iraniene a subliniat că „orice intervenție sau măsuri separate sau noi vor complica și mai mult situația și vor întârzia redeschiderea Strâmtorii Ormuz, pe lângă creșterea nivelului de escaladare, incidentele și confruntările care au avut loc în ultimele două nopți în Strâmtoarea Ormuz dovedind acest lucru”.
Din acest motiv, Araghchi a cerut „tuturor părților să respecte memorandumului semnat digital pe 17 iunie între Washington și Teheran, unde se prevede reactivarea acestei rute maritime, și să se abțină de la orice intervenție în procesul de redeschidere și administrare a Strâmtorii Ormuz”.
Araghchi s-a referit la atacurile pe care Statele Unite le-au lansat în acest weekend împotriva teritoriului iranian ca răspuns la acțiunile Iranului împotriva a două nave în Strâmtoarea Ormuz. De asemenea, ca represalii, Iranul a lansat atacuri împotriva Bahrainului și Kuweitului, două țări din Golf afectate de bombardamentele Teheranului asupra ambelor teritorii.
Iran și Oman împart strategica Strâmtoare Ormuz, pe unde trecea anterior o cincime din petrolul mondial, precum și alte resurse energetice și îngrășăminte, cu un trafic zilnic obișnuit ce depășea cu puțin o sută de nave. Autoritățile din Oman susțin public că nu vor impune taxe de tranzit prin strâmtoare și colaborează cu Iranul la viitoarea gestionare a navigației în zonă. Oman a anunțat săptămâna aceasta deschiderea unui „coridor maritim temporar” pentru toate navele, „fără a percepe taxe”, invocând libertatea de navigație.
În plus, ministrul iranian de externe a solicitat instituirea unui cadru de securitate cu țările din Golf, afirmând: „Ar trebui să ajungem la un nou cadru care să includă toate țările din regiune și fără prezența sau interferența vreunei țări din afara regiunii”.
