George Simion, reacție vehementă la acuzațiile Iranului
Președintele AUR, George Simion, a avut o reacție dură după ce Iranul a acuzat România de complicitate în războiul declanșat de SUA și Israel împotriva Iranului. Simion a declarat: „E limpede, ăștia nu se lasă până nu ne împing într-un război”, într-un mesaj postat pe X.
Mark Rutte, secretarul general al NATO, a afirmat că 500 de avioane americane au decolat de la baze americane din Italia pentru a sprijini operațiunea militară împotriva Iranului. De asemenea, Rutte a menționat că România a redus numărul zborurilor comerciale pentru a utiliza aeroporturile în scopuri militare. Simion a subliniat că „Iranul se înfurie cumplit și proferează amenințări la adresa Italiei și a României”.
Ministrul de externe italian, Antonio Tajani, a dezmințit imediat acuzațiile, precizând: „Nu am participat niciodată la nicio inițiativă militară”. Tajani a contactat personal ministrul iranian de externe, Araghchi, pentru a clarifica situația, afirmând că „Italia nu a participat niciodată la nicio inițiativă militară și nu a autorizat niciodată utilizarea bazelor pentru război împotriva Iranului”.
Simion a criticat reacția autorităților române față de acuzațiile Iranului, menționând că Oana Țoiu nu a contactat pe nimeni și a emis doar un comunicat în care a afirmat că România nu a fost parte a acestui conflict, subliniind angajamentul țării pentru eforturile diplomatice. „E limpede, ăștia nu se lasă până nu ne împing într-un război”, a conchis Simion.
Reacția lui Simion vine după ce purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat NATO de „complicitate” la „războiul de agresiune ilegal” declanșat împotriva Iranului de către Statele Unite și Israel. Baghai a invocat afirmațiile secretarului general al NATO, care a menționat Italia și România ca fiind țări implicate în agresiunea împotriva Iranului.
Ministerul Afacerilor Externe al României a reiterat că România nu a fost parte a conflictului SUA-Iran și a explicat că reducerea zborurilor comerciale de la aeroportul din București a fost o decizie luată în cadrul acordurilor bilaterale cu SUA.
