Furtunile devastatoare afectează 10 județe, un spital rămâne fără curent
Pompierii au intervenit miercuri în 12 localități din 10 județe, după ce furtunile și ploile torențiale au provocat inundații, copaci prăbușiți și probleme în trafic. Una dintre cele mai grave situații s-a înregistrat în localitatea Vidra, din județul Vrancea, unde trei copaci au căzut peste un stâlp de electricitate aflat în curtea unui spital, lăsând unitatea medicală fără alimentare cu energie electrică.
Intervențiile pompierilor au fost necesare în județele Alba, Bihor, Buzău, Călărași, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Prahova și Vrancea. În localitatea Vidra, alimentarea spitalului este asigurată temporar cu ajutorul unui generator electric, iar cei 17 pacienți internați nu au fost afectați de întreruperea curentului, nefiind necesară relocarea acestora.
Până la ora 21:00, pompierii au evacuat apa din opt case, 13 curți, 22 beciuri și subsoluri, precum și dintr-o anexă de pe trei străzi. De asemenea, au degajat doi stâlpi și șase copaci prăbușiți pe carosabil, avariind trei autoturisme. Circulația rutieră s-a desfășurat cu dificultate pe drumul național DN7C din județul Alba din cauza aluviunilor depuse pe carosabil.
