Furia naturii: Inundații devastatoare în țară
Ploile torențiale și vijeliile au provocat pagube în mai multe județe din țară, luni după-amiază și seară. În Sibiu, zeci de locuințe, subsoluri și clădiri publice, inclusiv un sediu al Poliției, unul al SRI și Spitalul de Pediatrie, au fost inundate. În Caraș-Severin, mai mulți copaci au fost doborâți pe drumuri, iar mai multe gospodării au fost afectate de ape. Probleme au fost raportate și în Harghita, unde peste 1.100 de consumatori au rămas fără energie electrică, dar și în Sălaj, unde pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din mai multe gospodării și subsoluri.
Inundații în Sibiu
În Sibiu, sediile Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ), Serviciului Român de Informaţii (SRI) şi Spitalului Clinic de Pediatrie se numără printre cele 34 de locuri în care pompierii au intervenit până la ora 20:00 pentru evacuarea apei. Pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din 16 subsoluri de case, cinci locuinţe, patru sedii ale unor operatori economici, patru gospodării şi cele trei instituţii publice afectate. La faţa locului au acţionat peste 50 de pompieri cu 15 autospeciale dotate cu motopompe.
Pagube în Caraș-Severin
În județul Caraș-Severin, vijeliile puternice au doborât mai mulți copaci pe partea carosabilă a drumului dintre Reșița și Constantin Daicoviciu, cu rafale de peste 90 km/h, averse torențiale, descărcări electrice și grindină. Pompierii au intervenit pentru degajarea copacilor căzuţi pe partea carosabilă și pentru evacuarea apei din subsolul unei locuințe inundate în localitatea Ticvaniu Mare. De asemenea, Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Bocşa a acționat pentru evacuarea apei dintr-o curte și pentru degajarea unui copac căzut peste o conductă de gaz.
Probleme în Harghita
În Harghita, vremea severă a lăsat peste 1.100 de consumatori fără energie electrică după ce un copac a căzut peste liniile de alimentare. Avaria a afectat 22 de posturi de transformare din localitățile Vărșag, Șicasău, Valea lui Pavel, Fântâna Brazilor, Becaș și Liban, lăsând 1.136 de utilizatori fără curent. Echipele de intervenție lucrează pentru remedierea defecțiunii și reluarea alimentării cu energie electrică.
Intervenții în Sălaj
În județul Sălaj, pompierii au fost mobilizați în mai multe localități pentru evacuarea apei din gospodării afectate de ploile abundente. Autoritățile au emis două mesaje RO-ALERT privind fenomene meteo periculoase. Intervențiile au avut loc în Șimleu Silvaniei, Crișeni și Zalău. Autoritățile recomandă oamenilor să evite deplasările în apropierea copacilor, stâlpilor de electricitate și panourilor publicitare și să nu traverseze drumuri acoperite de apă.
Coduri de avertizare
În acest context, pentru județul Caraș-Severin este în vigoare o atenționare meteorologică Cod galben de instabilitate atmosferică și cantități însemnate de apă, valabilă până luni, la ora 21:00. De asemenea, s-au emis avertizări nowcasting pentru fenomene meteorologice periculoase imediate.
