Franța se confruntă cu Ebola
Cinci persoane care au călătorit cu medicul diagnosticat pozitiv cu Ebola la întoarcerea sa în Franţa din Kinshasa sunt considerate posibile cazuri de contact și au fost plasate în izolare, a anunțat ministrul francez al sănătății, Stephanie Rist. Pe zborul care l-a adus înapoi pe acest medic umanitar din Republica Democratică Congo (RDC), „există cinci persoane care sunt considerate ca fiind eventuale contacte și, ca măsură de precauție, acestea au fost identificate și plasate în izolare”, a explicat ministrul la postul public de televiziune France 2.
Se precizează că medicul nu prezenta simptome în momentul în care s-a urcat în avionul sosit marți la Paris. Este pentru prima dată când un caz de Ebola a fost diagnosticat în Franţa. În 2014, în timpul unei importante epidemii în Africa de Vest, doi pacienți au fost primiți pe teritoriul francez, dar după ce au fost diagnosticați în străinătate.
RDC, de unde se întorcea medicul diagnosticat, este în prezent afectată de o epidemie importantă de Ebola, virus care provoacă o febră hemoragică deseori mortală. Experții în sănătate publică estimează că riscul transmiterii epidemiei rămâne scăzut la nivel global, datorită caracterului puțin contagios al virusului Ebola.
