Franța capturează încă un petrolier din misterioasa flotă rusă
Marina Națională franceză a interceptat marți petrolierul „Deliver” în largul Siciliei, acesta fiind acuzat că „încălcă dreptul mării”, conform declarațiilor președintelui Emmanuel Macron. „Această nouă acțiune împotriva flotei fantomă, desfășurată la câteva zile după o operațiune similară a Regatului Unit, ilustrează determinarea europenilor. Nu vom permite flotei fantomă să eludeze sancțiunile și să finanțeze efortul de război al Rusiei. Europa este hotărâtă”, a afirmat Macron pe platforma X.
Potrivit „Statului Major al Forțelor Armate”, petrolierul arbora pavilionul Camerunului și provenea din Primorsk, Rusia. Operațiunea a fost desfășurată în baza articolului 110 din Convenția Națiunilor Unite privind dreptul mării, având ca scop verificarea naționalității unei nave suspectate că arborează un pavilion fals. Nava a fost deviată și este în prezent escortată de forțele Marinei Naționale către un punct de ancorare pentru continuarea verificărilor. Prefectura a informat că s-a făcut o sesizare către procurorul din Marsilia.
Aceasta este a cincea interceptare de către Franța a unei nave suspectate că navighează sub o identitate falsă, în legătură cu Rusia, începând din septembrie 2025. Marina Regală Britanică a interceptat o primă navă în mijlocul lunii iunie, în Canalul Mânecii, care arbora, de asemenea, pavilionul Camerunului. Parisul și Londra justifică aceste manevre ca parte a luptei împotriva flotei fantomă, ilegale, utilizate de Rusia pentru a-și exporta hidrocarburile.
