Emil Boc interzice prezența drapelului și imnului rus la competiția din Sala BT Arena
Primarul Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunțat că la Rhythmic Gymnastics World Challenge Cup, care va avea loc în BT Arena în perioada 26-28 iunie, sportivii din Rusia nu vor putea folosi imnul sau steagul ca reprezentare în competiție. „În sala polivalentă BTarena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei”, a declarat Emil Boc.
Decizia a fost luată în contextul în care, recent, Federația Mondială de Gimnastică Ritmică a schimbat regulile, permițând sportivilor din Rusia să utilizeze imnul și steagul în competițiile oficiale. Cu toate acestea, Boc a subliniat că organizarea competiției la Cluj a fost aprobată sub rezerva nefolosirii acestor simboluri politice.
„Această decizie nu este o formă de protest față de sportivi. Susțin sportul, dar nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor să fie folosite într-o țară a Uniunii Europene. România și-a exprimat poziția împotriva agresiunii Rusiei în Ucraina, iar Uniunea Europeană a condamnat ferm actul de agresiune”, a spus Boc.
El a cerut Federației Mondiale de Gimnastică să mențină regulile existente la momentul deciziei de organizare a competiției și a solicitat clarificări din partea Federației Române de Gimnastică și a autorităților române înainte de începerea competiției, pentru a evita probleme sau dispute.
În răspunsurile venite din Rusia, Dmitri Svișcev, prim-vicepreședinte al Comisiei pentru cultură fizică și sport din Duma de Stat, a afirmat că România ar trebui să fie privată de dreptul de a organiza turnee internaționale din cauza declarației primarului. „Aceasta reprezintă o încălcare a obligațiilor organizatorului competițiilor internaționale”, a spus Svișcev, subliniind că România ar putea fi sancționată de federațiile internaționale.
Valentina Rodionenko, antrenoare emerită din perioada URSS, i-a sugerat primarului Boc să se concentreze asupra orașului său și să nu se implice în politică. „Primarul orașului în care se desfășoară turneul nu poate decide în ce condiții să permită participarea unor gimnaști”, a declarat Rodionenko.
Cluj-Napoca va deveni capitala mondială a gimnasticii ritmice în perioada 26-28 iunie, cu ocazia desfășurării Cupei Mondiale de Gimnastică Ritmică, competiție ce reunește sportivi valoroși și reprezintă un test esențial înaintea Campionatelor Mondiale.
