Directorul Agenției pentru Energia Nucleară garantează desfășurarea verificărilor la centralele nucleare din Iran
Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA) va inspecta instalaţiile nucleare iraniene, a declarat miercuri directorul general al AIEA, Rafael Grossi. El a subliniat că inspecţiile sunt parte integrantă din acordul semnat între Statele Unite şi Iran.
„Indiferent dacă asta se va întâmpla poimâine, peste o săptămână sau peste zece zile, este important, dar nu esenţial. Acest lucru se va întâmpla”, a afirmat Rafael Grossi în cadrul unei conferinţe de presă la centrala nucleară Fukushima Daiichi din Japonia.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe iranian, Esmaeil Baghaei, a precizat marţi, la Teheran, că nu sunt planificate în prezent inspecţii ale AIEA la instalaţiile nucleare iraniene avariate în urma războiului, inclusiv cele unde este depozitat uraniu îmbogăţit la un nivel de 60%, aproape de pragul necesar pentru fabricarea bombei atomice.
Grossi a menţionat un memorandum de înţelegere între SUA şi Iran, care prevede diluarea uraniului iranian puternic îmbogăţit sub supravegherea AIEA. El a explicat că acest lucru a fost convenit de preşedinţii american şi iranian, adăugând că „evident, pentru a face asta, va trebui să inspectăm”.
În curând, vor începe discuţii pentru stabilirea calendarului şi a procedurilor relevante, a spus el, subliniind că inspecţiile vor fi efectuate în cooperare cu guvernul iranian.
Vicepreşedintele american JD Vance a declarat la sfârşitul negocierilor recente cu partea iraniană, desfăşurate în Elveţia, că Teheranul doreşte să permită inspectorilor AIEA să se întoarcă în ţară. Totuşi, nu există încă un calendar stabilit în acest sens.
