Danemarca își mobilizează tinerii în Groenlanda
Ministrul apărării danez, Jeppe Bruus, a anunțat marți că recruți vor fi desfășurați în Groenlanda, un teritoriu autonom danez. Această decizie vine în contextul interesului crescut al Statelor Unite pentru insula arctică, care a fost subiect de discuții și în mandatul fostului președinte american Donald Trump.
„În Groenlanda, recruții vor fi desfășurați alături de militarii profesioniști și vor participa la toate misiunile”, a declarat Jeppe Bruus ca răspuns la întrebările parlamentarilor. De asemenea, postul de televiziune TV2 a relatat că armata daneză ia în considerare desfășurarea recruților în Groenlanda începând din septembrie, având în vedere consolidarea prezenței militare a Copenhagăi ca răspuns la presiunea venită din partea Statelor Unite.
Vicepreședintele american JD Vance a acuzat Danemarca în 2025 că neglijează securitatea teritoriului său autonom, iar în 2026, Trump a refuzat inițial să excludă utilizarea forței pentru a „obține” insula, înainte de a renunța în cele din urmă la această idee.
În urma războiului din Ucraina, Danemarca a extins serviciul militar obligatoriu la 11 luni, incluzând și femeile în acest program. Conform lui Bruus, „recruții sunt antrenați pentru a putea participa la executarea misiunilor forțelor armate”. În Groenlanda, aceștia vor fi angajați în sarcini care nu necesită o pregătire specializată de lungă durată, deși nu au fost specificate detalii legate de data sosirii recruților, numărul acestora sau misiunile lor.
