Guvern minoritar prin rotație, o posibilă soluție
Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a declarat că un Guvern minoritar prin rotație „ar putea fi o variantă” în discuțiile privind posibile formule de guvernare. El a precizat că UDMR nu a luat încă o decizie, dar consideră că acest scenariu ar putea fi acceptat dacă este agreat de celelalte partide. „Oricum trebuia să avem o rocadă în 2027”, a adăugat el.
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a comentat despre Luca Niculescu ca opțiune pentru o poziție de ministru într-un posibil guvern condus de el, subliniind că Niculescu a avut o activitate remarcabilă ca ambasador la Paris și că este responsabil de închiderea dosarului aderării României la OCDE. Grindeanu a mai menționat că Alexandru Nazare a fost un ministru bun al Finanțelor în acest an.
În răspuns la aceste declarații, Botond a afirmat: „Nazare e un profesionist. L-am văzut și în Guvernul Veștea. Vine totuși de la Banca Națională. Eu cred că are expertiza necesară acum, când România se află într-o situație dificilă, atât din punct de vedere economic, cât și din punct de vedere bugetar.” De asemenea, el a subliniat că Luca Niculescu este un diplomat care lucrează la procesul de aderare la OCDE, afirmând că ar putea fi de acord cu propunerile de persoane, dar consideră că este prematur să se decidă acum.
Csoma Botond a discutat și despre varianta de rocadă cu guverne minoritare, menționată de Ilie Bolojan, Kelemen Hunor și Dominic Fritz. El a reiterat că „ar putea fi o variantă”, adăugând că „n-am luat încă o decizie la noi în UDMR, dar personal cred că am putea merge pe o asemenea variantă dacă se agrează.” Botond a sugerat, de asemenea, că „Alexandru Nazare ar putea fi o soluție” pentru funcția de premier, adăugând că nu este necesar să fie neapărat un tehnocrat sau politician.
