Critica lui Constantin Toma asupra Guvernului Veștea
Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, a exprimat critici severe la adresa componenței Guvernului propus de Adrian Veștea, catalogându-l drept „o formulă încropită”. Toma a subliniat că speră ca acest guvern să nu primească votul de învestitură, afirmând că nu poate ajuta țara, având în vedere că este alcătuit din persoane care nu vor face față funcțiilor lor sau nu sunt la nivelul acestora.
„Este o formulă care nu poate ajuta ţara în niciun fel, pentru că este o formulă încropită cu oameni care nu cred că vor face faţă sau nu sunt la nivelul funcţiilor nominalizate. Sper să nu treacă”, a declarat Constantin Toma.
Audierile miniştrilor propuşi în Cabinetul Veştea au început, luni, în comisiile de specialitate. Conform programului anunţat de conducerea Parlamentului, audierile în comisii se vor desfăşura până la ora 21:00, iar la ora 21:30 va avea loc plenul reunit.
